Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. novembra 2011

Tipos má po verdikte ústavného súdu šancu uspieť



Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, keď Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s.r.o. na cyperskú spoločnosť ...



Zdieľať
tipos Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, keď Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s.r.o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Národná lotériová spoločnosť Tipos má po tom, čo sa Ústavný súd SR stotožnil s jej sťažnosťou, veľkú šancu v spore s cyperským Lemikonom uspieť. V reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu SR to uviedol šéf Tiposu Miloš Ronec.


Ústavný súd sťažnosť Tiposu, ktorá smerovala proti rozsudku dovolacieho senátu Najvyššieho súdu z novembra 2010, označil za opodstatnenú a celú vec vrátil na ďalšie konanie.

Najvyšší súd SR v novembri na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora pritom rozhodol, že Tipos musí zaplatiť Lemikonu 14 mil. eur. Tipos v ústavnej sťažnosti namietal porušenie základného práva na súdnu ochranu a práva nebyť odňatý zákonnému sudcovi.

"Sme presvedčení, že ktosi vykonštruoval celú kauzu, lebo má zálusk na majetok Tiposu. Po úspechu na ústavnom súde však veríme, že uspejeme aj pred všeobecnými súdmi, na ktoré by sa mal spor vrátiť na doplnenie dokazovania a v konečnom dôsledku sa nikto nebude môcť špekulatívne obohatiť na úkor národnej lotériovej spoločnosti," uviedol v reakcii na rozhodnutie ústavného súdu Ronec.


Mimoriadne dovolanie

Vedenie spoločnosti Tipos tak víta skutočnosť, že sa Ústavný súd SR s námietkami stotožnil. Tie podľa firmy smerovali proti formalistickému a zjednodušenému posúdeniu sporu s dôrazom na rozsiahle mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora, priebeh konania pred všeobecnými súdmi a námietky týkajúce sa zloženia dovolacieho senátu Najvyššieho súdu, ktorý v novembri 2010 vo veci rozhodoval. "Spoločnosti Tipos sa týmto súdnym rozhodnutím otvára možnosť na spravodlivé a opätovné prejednanie mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora a následne celého sporu, ktorý zaťažuje nielen lotériovú spoločnosť, ale aj hráčsku verejnosť viac ako desať rokov," dodal Ronec.


Trovy konania zaplatí Najvyšší súd

Ústavný súd v informácii o svojom rozhodnutí o sťažnosti Tiposu v októbri uviedol, že základné právo národnej lotériovej spoločnosti na súdnu ochranu a základné právo nebyť odňatý zákonnému sudcovi rozsudkom Najvyššieho súdu SR z novembra 2010 porušené boli. Rozsudok najvyššieho súdu tak zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Najvyšší súd je okrem toho podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR povinný uhradiť obchodnej spoločnosti Tipos trovy konania.

Najvyšší súd SR v rámci mimoriadneho dovolania riešil svoje vlastné právoplatné rozhodnutie z augusta 2008, podľa ktorého Tipos využíval know-how na prevádzkovanie lotériových hier neoprávnene. Na základe tohto rozhodnutia národná lotériová spoločnosť uzavrela dohodu o urovnaní s novým vlastníkom pohľadávky po Športke, cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited. Podľa tejto dohody mal Tipos Lemikonu zaplatiť takmer 66,4 mil. eur. Zaplatil však len prvú splátku v sume necelých 16,6 mil. eur, keďže v decembri 2008 bol verdikt najvyššieho súdu napadnutý mimoriadnym dovolaním generálneho prokurátora, čím sa vykonateľnosť rozhodnutí súdu odložila.


Mimoriadne dovolanie podal Ivan Mikloš

Podnet generálnemu prokurátorovi na podanie mimoriadneho dovolania proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR v prípade Tipos podal koncom novembra 2008 vtedajší opozičný poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš.

Pre túto kauzu sa pritom v skrátenom legislatívnom konaní menil aj Občiansky súdny poriadok.

Zmena mala umožniť generálnemu prokurátorovi, aby mohol požiadať o okamžitý odklad vykonateľnosti rozhodnutia súdu.


Najvyšší súd rozhodnutie rešpektuje

Najvyšší súd SR vo svojom stanovisku k rozhodnutiu ústavného súdu uviedol, že ho rešpektuje, avšak viaceré skutočnosti v ňom považuje za mylné a zavádzajúce. Najvyšší súd namieta napríklad proti verdiktu, že k zmene v päťčlennom dovolacom senáte nedošlo zo zákonom predpokladaných dôvodov. Podobné zmeny sa totiž robili aj predtým. "Je zarážajúce, že Ústavný súd SR žiadne z opatrení predsedu Najvyššieho súdu SR nezrušil a vo všetkých veciach sa podľa nich postupuje. Len v mediálnej kauze Tipos Ústavný súd SR spochybnil zloženie päťčlenného senátu pričom, ale opatrenia predsedu NS naďalej ponechal v platnosti," konštatuje sa v stanovisku najvyššieho súdu.

Podľa najvyššieho súdu pritom verdikt ústavného súdu obsahuje aj ďalšie nepravdivé a zavádzajúce skutočnosti. Navyše, pri niektorých častiach výroku ústavného súdu údajne chýba aj dostatočné odôvodnenie. "Ústavný súd sa nekriticky stotožnil s väčšinou námietok uvedených v ústavnej sťažnosti resp. ani neuvádza, že by s niektorou sa nestotožňoval bez toho, aby bližšie svoje závery odôvodnil," uvádza sa v stanovisku.


Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vináreň Bakchus myslí na veľkých aj malých!
<< predchádzajúci článok
Poľský prezident ocenil posádku lietadla kapitána Wronu