04. novembra 2015
Tomáš Hudec, archívne foto. Foto: TASR - Dušan HeinBratislava 4. novembra (TASR) - Na niektorých slovenských megafarmách sa podľa mimoparlamentnej strany TIP používajú škandalózne praktiky. Ošípané majú chovať v neprimeraných podmienkach, je podozrenie aj na ich kŕmenie nelegálnymi antibiotikami pre rýchlejší rast. Podnet dostala strana od občanov.
Hoci tento spôsob biznisu už v západnej Európe nie je možný, na Slovensku má podľa strany zelenú a dostáva štedré miliónové dotácie. TIP podala preto podnet na príslušné úrady, aby praktiky na slovenských megafarmách prešetrili plošne a neodkladne. Pozrieť sa majú aj na pracovné pomery zamestnancov.
Megafarmy na Slovensku má podľa predsedu strany Tomáša Hudeca aj dánsky podnikateľ, ktorý je od roku 2014 obvinený a stíhaný za nelegálne používanie antibiotík.
"Je naivné si myslieť, že takéto praktiky nepoužíva aj u nás," povedal Hudec na dnešnej tlačovej konferencii. Podnikateľ z Dánska odišiel, v tejto krajine je zakladanie megafariem zakázané. Antibiotiká majú podľa TIP podávať zamestnanci, nie veterinári.
Hudec tvrdí, že v Dánsku bolo na jeho farmách odobratých 11 vzoriek pozitívnych na prítomnosť antibiotík.
"Po 15 rokoch spoločnosti okolo tohto podnikateľa otvorili u nás celkovo 15 megafariem a ďalšie tri sú pred otvorením. Oficiálne čísla ošípaných hovoria o počte viac ako 300.000 kusov," uviedol Hudec. TIP sa dostala ku piatim vzorkám kŕmnych zmesí používaných na Slovensku a dve z nich boli pozitívne na prítomnosť antibiotík.
Takýto biznis Slovensku podľa strany škodí. Väčšinu produkcie z krajiny vyvážajú, ostanú tu len
"pochybné výkaly" nosené na polia.
"Tie sa dostávajú do zásobární podzemných vôd, znehodnocujú pôdu. Silný zápach hnojovice ohrozuje investície v cestovnom ruchu a ľudí z okolia okráda o ich domácu pohodu," konštatoval Hudec.
Ako podotkol, v prípade niektorých slovenských fariem našli úrady aj
"iné typické neduhy veľkochovov". Napríklad skladovanie výkalov v zakázaných nádržiach, aplikáciu výkalov na zamrznutú pôdu či prekračovanie povolených počtov ošípaných v tisíckach kusov.
Príslušné inštitúcie evidujú podnet od strany TIP.
"Budeme sa ním zaoberať," informovali TASR z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a z Inšpektorátu životného prostredia v Bratislave.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR