Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. októbra 2019

Tieň jaguára ocenili na Ekofilme i na etnologickom festivale



Režisér Pavol Barabáš, archívna snímka.



Zdieľať
Režisér Pavol Barabáš, archívna snímka. Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 14. októbra (TASR) - Slávnostným odovzdávaním cien víťazným filmom vyvrcholil v piatok (11. 10.) v Brne 45. ročník medzinárodného filmového festivalu Ekofilm. Cenu od medzinárodnej poroty si odnieslo päť filmov. Jednu z hlavných cien v kategórii stredoeurópske filmy získal aj slovenský Tieň jaguára, ktorý zachytáva objavnú cestu štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu k prírodným indiánom. TASR o tom informovala Alena Koščová z K2 studia.


"Je stále vzácnejšie nájsť na naše planéte takýchto ľudí. Mnohé etniká strácajú pôvodný spôsob života a s tým aj svoju kultúru, pretože prichádzajú o životné prostredie. Je to pre našu honbu za ich prírodnými zdrojmi. Mount Everest tu bude stáť dlho, ale prírodní ľudia sa o pár rokov z našej planéty stratia. S nimi sa stratí aj posledná symbióza človeka s prírodou," povedal o filme režisér Pavol Barabáš.

Dokument Tieň jaguára zaujal porotu aj v Belehrade na Medzinárodnom festivale etnologických filmov, v poradí 28. ročník podujatia sa konal v Srbsku od 6. do 9. októbra. Porota udelila filmu špeciálne uznanie za kameru. "Kamera Pavla Barabáša zachytáva výnimočným a zručným spôsobom to, čo iní v oblasti Amazónie zachytiť nedokázali. Film nás svojimi pozoruhodnými obrazmi zavedie do nedotknutých častí Amazónie, kam sa doposiaľ nedostal žiadny cudzinec. Režisérovi a kameramanovi sa podarilo ukázať tajomné časti amazonského pralesa, život indiánskeho kmeňa ukrytého pred zrakom civilizácie, harmóniu a každodennosť, ktorá vytvára ich raj na Zemi," odôvodnila porota ocenenie.

Tieň jaguára rozpráva príbeh štyroch priateľov, ktorí sa vybrali proti prúdu amazonských riek na neistú cestu. Prešli cez tajomné pohorie Sierra Maigualida, ktorým okrem indiánov ešte nikto neprešiel. Dostali sa tak do ich sveta. Do sveta založeného na úcte k vlastnému spoločenstvu. Vďaka spiritualite sú indiáni kmeňa Hodi prepojení s okolitou prírodou. Veria, že poškodiť prales znamená poškodiť samých seba. Jedni z posledných prírodných indiánov na tejto planéte prijali odvážlivcov do svojej osady a umožnili im spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť ich bytia a priniesť tak dôležité poznanie.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nepočujúce deti očarili Jeden svet
<< predchádzajúci článok
Pred 55 rokmi bol zosadený sovietsky vodca Nikita Chruščov