Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2017

Tibeťania v exile protestovali proti politike Číny



Tibeťania v exile protestujú pred čínskym veľvyslanectvom.



Zdieľať
Tibeťania v exile protestujú pred čínskym veľvyslanectvom. Foto: TASR/AP
Naí Dillí 18. októbra (TASR) - Tibeťania v exile dnes demonštrovali pred čínskym veľvyslanectvom v Naí Dillí a v ďalších mestách Indie. Ich protest sa konal v deň, keď sa v Pekingu začalo rokovanie 19. zjazdu Komunistickej strany Číny.


Ako informovala agentúra DPA, pred čínskou ambasádou v Naí Dillí sa dnes zišli aktivisti Tibetského mládežníckeho kongresu (TYC), ktorí mali v rukách tibetské vlajky a plagáty obviňujúce Čínu z okupácie Tibetu a genocídy.

Generálny tajomník TYC Taši Lamsang pre DPA spresnil, že podľa pôvodných plánov mali demonštranti v pláne aj zaútočiť na budovu čínskej misie, ale polícia im v tom zabránila. Zadržaných bolo najmenej 50 aktivistov.

Podľa DPA Tibeťania vysvetlili, že protestujú proti čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi a jeho pôsobeniu na čele komunistickej strany, pretože čínsky režim pod jeho vedením pácha v Tibete náboženské i kultúrne represie.

Podľa vedenia TYC Čína pod vedením Si Ťin-pchinga likviduje budhistické kláštory, ľudskoprávni aktivisti "sú zatýkaní alebo miznú" a mnohí mladí Tibeťania sa na protest proti politike Číny uchyľujú k samoupáleniu.

"Si (Ťin-pching) v Tibete zlyhal...Ďalších päť rokov vlády Si Ťin-pchinga je nebezpečných. Využili sme stranícky zjazd ako príležitosť poukázať na Si Ťin-pchingovu diktatúru a (jeho) neúspešné vedenie a žiadame vlády sveta, aby konali," uvádza sa v stanovisku TYC. Píše sa v ňom, že TYC bude na celom svete organizovať protesty, ktorými Si Ťin-pchinga vyzvú ukončiť okupáciu Tibetu a vypočuť Tibeťanov z Tibetu, ktorí si želajú "slobodný a nezávislý Tibet" a návrat svojho duchovného vodcu dalajlámu.

Podobný protest ako v Naí Dillí sa dnes konal aj v severoindickom meste Dharamsála - sídle tibetskej exilovej vlády, kde sa zišli demonštranti zo združenia Študenti za slobodný Tibet.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Drucker o filme o pôrodniciach: Nehádžem lekárov do jedného vreca
<< predchádzajúci článok
V boji proti daňovým únikom pomáha medzinárodná výmena informácií