Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. marca 2019

Thurzov dom už zdobia kraslice od autorov z celého Slovenska



Vyše 500 kraslíc od 40 autorov z celého Slovenska, ale aj zo zbierok Stredoslovenského múzea zdobí Thurzov dom v Banskej Bystrici. Výstava To vajíčko ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová
Banská Bystrica 14. marca (TASR) – Vyše 500 kraslíc od 40 autorov z celého Slovenska, ale aj zo zbierok Stredoslovenského múzea zdobí Thurzov dom v Banskej Bystrici. Výstava To vajíčko maľovanô, ktorú dnes otvorili, približuje históriu zdobenia vajíčok, ich význam v živote našich predkov a prácu súčasných krasličiarov. Potrvá do 28. apríla.


"Blíži sa apríl, keď budeme sláviť najväčší kresťanský sviatok. Veľká noc sa neodmysliteľne spája s bohato zdobenými výrobkami tých najtrpezlivejších remeselníkov – kraslicami. Tie patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Oddávna sa im pripisovala tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a kontinuitu života, no slúžili aj ako obetný prostriedok," priblížila Martina Saktorová, PR manažérka múzea.

Okrem histórie a významu zdobenia vajíčok výstava predstavuje i najrôznejšie techniky výzdoby kraslíc, ktorých sa na Slovensku v porovnaní s inými národmi zachovalo asi najviac. Návštevníci spoznajú majstrovstvo batikovania, voskovania, odrôtovania či oblepovania, ale aj skutočné umelecké diela zdobené madeirovaním, leptaním či vyškrabovaním.

Môžu obdivovať drevené, sklenené kraslice a zoznámia sa aj s exoticky znejúcimi technikami ako vitráž, dekupáž či tenerife. Nechýba ani preslávená technika fabergé, ktorá pripomína zlatníka Petra Carla Fabergého.

"Na zdobenie sa používali predovšetkým slepačie vajíčka, v niektorých prípadoch kačacie, husacie, zriedkavo pštrosie. Zbierali sa už v zime či v pôstnom období, ale farbili sa až v týždni pred Veľkou nocou. V minulosti sa ozdobovali najmä uvarené vajíčka, pretože mládenci by sa urazili, ak by im dievčence podarovali len prázdne škrupiny," uviedla Jana Koltonová, etnologička a kurátorka výstavy.

"V tomto roku nadväzujeme na úspech predošlých ročníkov celoslovenskej výstavy kraslíc, ktorá sa po piatich rokoch vrátila do priestorov Thurzovho domu. Chceme tak zachovať, priblížiť zvyky a obyčaje našich predkov ďalším generáciám," dodal Marcel Pecník, riaditeľ SSM.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odborníci: Dodržiavanie liečby môže pacientom zachrániť život
<< predchádzajúci článok
Policajti v Banskej Štiavnici zachránili muža pred samovraždou