10. júna 2019
Luiz Inácio Lula da Silva, archívna snímka. Foto: TASR/APRio de Janeiro 10. júna (TASR) - Brazílsky minister spravodlivosti a prokurátori spolupracovali s cieľom usvedčiť ľavicového exprezidenta Luiza Inácia Lulu da Silva z korupcie, aby mu zabránili kandidovať vo voľbách v roku 2018. Informovala o tom v nedeľu investigatívna webová stránka The Intercept.
S odvolaním sa na uniknuté dokumenty uviedla, že anonymný zdroj jej poskytol materiál zahŕňajúci súkromné správy, zvukové nahrávky, videá a fotografie, ktoré ukazujú "
vážne pochybenia, neetické správanie a systematické zavádzanie", píše agentúra AFP.
The Intercept tvrdí, že prokurátori počas rozsiahleho niekoľkoročného protikorupčného vyšetrovania známeho ako "
Umývačka" vyjadrili "
vážne pochybnosti, či existujú dostatočné dôkazy na stanovenie Lulovej viny".
Terajší minister spravodlivosti Sergio Moro bol protikorupčným sudcom, ktorý v roku 2017 vyniesol prvý z rozsudkov uznávajúcich Lulu za vinného, čo politikovi bránilo kandidovať v prezidentských voľbách, v ktorých bol považovaný za favorita.
Prezident Jair Bolsonaro, ktorý počas kampane vyjadril nádej, že Lula "
zhnije vo väzení", neskôr povolal Mora do svojho kabinetu.
Spoluzakladateľ stránky The Intercept, americký novinár Glenn Greenwald, ktorý bol v roku 2013 súčasťou tímu vedúceho prvé interview s Edwardom Snowdenom, na Twitteri uviedol, že únik z Brazílie je
"jedným z najväčších a najdôležitejších" za uplynulé roky.
Je to "
len samotný začiatok toho, čo hodláme prezradiť z tohto veľkého archívu o ňom (Morovi) a prokurátoroch, s ktorými neeticky spolupracoval", dodal Greenwald.
Takéto tvrdenia prichádzajú v zlom čase pre Bolsonara, ktorý necelého pol roka od nástupu do funkcie čelí rastúcej opozícii, keď sa najväčšia ekonomika Latinskej Ameriky nachádza na pokraji recesie a jeho dôchodková reforma uviazla v nepriateľsky naladenom Kongrese, približuje AFP.
Moro v reakcii na správy The Intercept obhajoval svoje konanie v úrade sudcu v rámci pokračujúcej operácie Umývačka s tým, že materiál získaný "
kriminálnym vniknutím do mobilných telefónov prokurátorov" bol "vyňatý z kontextu a urobili z neho senzáciu".
Pracovná skupina zmienenej protikorupčnej operácie potvrdila, že jej vyšetrovatelia boli terčom hekerského útoku, rozsah úniku však nepoznajú.
Lula, ktorý viedol Brazíliu v rokoch 2003 - 2010, poprel všetky obvinenia z korupcie voči svojej osobe ako politicky motivované a zamerané na to, aby mu zamedzili znova kandidovať.
V súčasnosti si odpykáva zmiernený trest ôsmich rokov a desiatich mesiacov väzenia po tom, ako ho uznali za vinného z prijatia úplatku, aby pomohol stavebnej firme OAS získať lukratívne kontrakty od štátnej ropnej spoločnosti Petrobras.
Druhý odsudzujúci verdikt s trestom takmer 13 rokov odňatia slobody mu v ďalšom podobnom prípade udelili vo februári.
"Pravda zvíťazí," uvádza sa v odkaze na Lulovom účte na Twitteri nad odkazom na články webu The Intercept.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR