09. júla 2015
Ilustračné foto Foto: TASR/APBangkok/Ankara/Peking 9. júla (TASR) - Thajsko deportovalo dnes skupinu 109 etnických Ujgurov späť do Číny. Bangkok tak ignoroval výzvy medzinárodného spoločenstva, aby ochránil príslušníkov tejto národnostnej a náboženskej menšiny a zabránil ich nútenému návratu do krajiny, kde môžu byť vystavení prenasledovaniu zo strany čínskej vlády, píše agentúra AP.
Hovorca thajskej vlády v tejto súvislosti uviedol, že úrady dostali ubezpečenie zo strany predstaviteľov Číny o
"garancii ich bezpečnosti".
Skupina 109 Ujgurov sa podľa neho v Thajsku nachádzala vyše roka - spolu s osobami z ďalších utečeneckých vĺn: svorne o sebe tvrdili, že sú Turci. Thajsko preverilo národnosť všetkých predtým, než ich presídlilo, dodal hovorca.
"Dospeli sme k záveru, že zhruba 170 z nich sú Turci, tak sme ich nedávno poslali do Turecka," povedal.
"Okolo 100 ďalších boli Číňania, tak sme ich dnes ráno poslali do Číny, na základe dohody o zaručení ich bezpečnosti v súlade s humanitárnymi princípmi."
Turecko prijalo v uplynulom týždni skupinu 173 Ujgurov z Thajska, čo vyvolalo nespokojnosť Pekingu.
Rozhodnutie vrátiť skupinu 109 ujgurských utečencov do Číny vyvolalo nepokoje pred thajským veľvyslanectvom v tureckom Istanbule. Demonštranti kameňmi zaútočili dnes ráno na budovu diplomatického úradu, porozbíjali okná a vlámali sa do kancelárií. V objekte ničili obrazy na stenách, demolovali nábytok a vyhadzovali dokumenty z okien. Polícia zatkla pri zákroku deväť ľudí.
Politika Pekingu voči moslimským Ujgurom, turkotatárskemu obyvateľstvu v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny, strpčuje vzťahy najľudnatejšej krajiny sveta s Tureckom, kde sa mnoho ľudí považuje za nábožensky a kultúrne spätých s Ujgurmi.
Ujgurom čínske orgány údajne bránia v praktizovaní ich náboženstva vrátane dodržiavania pôstu počas ramadánu, približuje agentúra AP.
Ministerstvo zahraničných vecí USA i ďalšie popredné medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv ako Human Rights Watch vyzvali Thajsko, aby ochraňovalo Ujgurov a nenútilo ich k návratu do Číny.
Sin-ťiang bol v uplynulých troch rokov dejiskom početných útokov, pri ktorých zahynulo niekoľko stoviek ľudí. Peking násilie pripisuje militantným islamistom, ktorí sa snažia v tejto oblasti vytvoriť nezávislý štát s označením Východný Turkestan.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR