Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júla 2010

THACI: Srbsko nakoniec uzná nezávislosť Kosova



Kosovský premiér Hashim Thaci vo štvrtok povedal pre srbský denník NIN, že dostal neformálne potvrdenie, že Srbsko jedného dňa uzná nezávislosť jeho bývalej ...



Zdieľať
hashim thaci Hashim Thaçi

Foto: SITA/AP BELEHRAD 1. júla (WEBNOVINY) - Kosovský premiér Hashim Thaci vo štvrtok povedal pre srbský denník NIN, že dostal neformálne potvrdenie, že Srbsko jedného dňa uzná nezávislosť jeho bývalej provincie.

"Sme pripravení uznať Srbsko ako štát, takže sme o krok vpred, no viem, že aj v Belehrade si uvedomujú, že Kosovo je nezávislý a suverénny štát a dostal som neformálne potvrdenie, že jedného dňa Kosovo uznajú," povedal Thaci v rozhovore a dodal, že to potvrdili "predstavitelia z vysokých srbských miest".

V oficiálnom stanovisku však Srbsko vyjadrilo svoj odmietavý postoj voči nezávislosti Kosova, ktoré Belehrad považuje za kolísku srbskej kultúry a sídlo vplyvnej Srbskej pravoslávnej cirkvi. Borko Štefanovič, poradca srbského ministra zahraničia, pre srbskú rozhlasovú stanicu B92 vo štvrtok vyjadrenia Thaciho odmietol. "Je to nezmysel. V Srbsku nie je politik, ktorý by niečo také povedal verejne, či súkromne," zdôraznil.

Doteraz srbský prezident Boris Tadič odmietol zúčastniť sa na akomkoľvek stretnutí, na ktorom bol zastúpený predstaviteľ Kosova ako nezávislého štátu. Na poslednom summite krajín Balkánu a EÚ súhlasil s účasťou iba pod podmienkou, že predstavitelia krajín budú vystupovať iba pod svojimi menami.

Srbsko je pod tlakom Bruselu normalizovať svoje vzťahy s Kosovom, keďže sa uchádza o členstvo v únii. Brusel dal Belehradu jasne najavo, že dobré susedské vzťahy sú základom budúceho členstva v EÚ. "Myslím si, že ak si Tadič želá členstvo Srbska v NATO a EÚ, mal by nezávislosť Kosova uznať," povedal Thaci pre NIN.

Kosovo s väčšinovou albánskou populáciou vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Uznalo ho doteraz 69 krajín vrátane USA a 22 z členov EÚ, okrem Slovenska, Cypru, Grécka, Rumunska a Španielska. Belehrad sa s otázkou legálnosti jednostranného vyhlásenia nezávislosti obrátil na Medzinárodný súdny dvor v Haagu, ktorý má rozhodnúť v nasledujúcich mesiacoch.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poistné hlásenia po povodniach za vyše 4 mil. €
<< predchádzajúci článok
Riziko chudoby vlani ohrozovalo 11 % občanov SR