Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. marca 2016

Terčom kybernetických útokov sa stali tisícky hráčskych účtov



Hráčske odvetvie, ktorého odhadovaná hodnota je dnes okolo 100 miliárd USD (90 miliárd eur), je v centre záujmu nielen výrobcov a vývojárov, ale aj ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 16. marca (TASR) - Hráčske odvetvie, ktorého odhadovaná hodnota je dnes okolo 100 miliárd USD (90 miliárd eur), je v centre záujmu nielen výrobcov a vývojárov, ale aj kybernetických zločincov. Tzv. „SteamStealer“ malvér sa neustále vyvíja a je zodpovedný za útoky na používateľské účty populárnej hráčskej platformy Steam.


Tento malvér sa zameriava na krádeže zozbieraných herných trofejí a prihlasovacích údajov používateľov, ktoré sú potom predávané na čiernom trhu. Medzi kyberzločincami je distribuovaný známym biznis modelom „malvér ako služba“ s extrémne nízkou vstupnou cenou vo výške 30 USD.

Táto hráčska platforma je podporovaná viacerými operačnými systémami. Platforma Steam je vlastníctvom spoločnosti Valve. Celosvetovo má zaregistrovaných vyše 100 miliónov používateľov a ponúka tisíce hier dostupných na stiahnutie. Avšak s narastajúcou popularitou priťahuje aj pochybné zločinecké skupiny, pre ktoré je lákavým a atraktívnym cieľom. Tie totiž predávajú ukradnuté profily hráčov. Na základe nedávno zverejnených údajov platformy Steam je každý mesiac odcudzených či okradnutých až 77.000 Steam účtov.

Podľa analytikov spoločnosti KasperskyLab stojí za útokmi nový druh malvéru, tzv. SteamStealer, ktorý má na svedomí krádeže množstva prihlasovacích údajov hráčskych účtov z kľúčovej platformy spoločnosti Valve. Analytici sa domnievajú, že tento malvér bol pôvodne vyvinutý po rusky hovoriacimi kyberzločincami, čo potvrdzuje aj viacero jazykových stôp detekovaných na rôznych malvérových fórach.

MalvérSteamStealer sa šíri najmä cez falošné napodobeniny webových stránok alebo prostredníctvom kanálov na sociálnych sieťach, kde sú obetiam priamo zasielané správy obsahujúce malvér.

V momente, keď sa malvér dostane do systému používateľa, ukradne mu všetky konfiguračné súbory k platforme Steam. Následne identifikuje špecifický súbor „SteamKeyValue“, ktorý obsahuje referencie používateľa ako aj informácie o úrovni používateľa. Kyberzločinci po prístupe k týmto dátam získajú kontrolu nad používateľským účtom.

Experti KasperskyLab objavili takmer 1200 vzoriek malvéru SteamStealer, ktoré útočili na desaťtisíce používateľských účtov po celom svete, najmä však v Rusku a ďalších východoeurópskych krajinách, kde je hráčska platforma Steam veľmi obľúbená.

TASR informovala spoločnosť KasperskyLab.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Kollár sa rozohnil. Budú tu kradnúť tí istí mafiáni
<< predchádzajúci článok
V noci horel byt na Lomnickej ulici v Prešove