Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. januára 2015

Tento rok sa očakáva rast reformne uvažujúcich ekonomík



Kolísavé hospodárske oživenie v eurozóne a slabý svetový obchod naďalej zväčšujú priepasť medzi jednotlivými krajinami strednej a východnej Európy (SVE) v roku 2015. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 16. januára (TASR) - Kolísavé hospodárske oživenie v eurozóne a slabý svetový obchod naďalej zväčšujú priepasť medzi jednotlivými krajinami strednej a východnej Európy (SVE) v roku 2015. Tento rok by mali rásť predovšetkým reformne uvažujúce ekonomiky, zatiaľ čo krajiny so zjavne štrukturálnymi problémami budú v recesii. Vyplýva to zo zistení najnovšieho čísla štvrťročníka "CEE Quarterly", ktorý vydáva útvar UniCredit Economics & FI/FX Research na štvrťročnej báze a ktorý sa zameriava na ekonomickú aktivitu v tomto regióne.


Ekonomika v strednej a juhovýchodnej Európe by v tomto roku mala narásť o 2,5 percenta a v roku 2016 o 2,9 percenta, pričom v celom regióne budú tieto čísla na úrovni 0,2 a 2,2 percenta z dôvodu poklesu v Rusku.

Na rozdiel od začiatku roka 2014 predstavujú čisté vývozy v mnohých krajinách SVE v súčasnosti skôr ťarchu než hnaciu silu hospodárskeho rastu. Dôvodom je skutočnosť, že silnejší domáci dopyt podporuje nárast dovozov, zatiaľ čo kolísavé oživenie v eurozóne, slabý dopyt ostatných rozvíjajúcich sa trhov a konflikty na Ukrajine a Blízkom východe znižujú vývozy. Tieto faktory sú zodpovedné aj za rast globálnych vývozov len o 3 až 4 percentá ročne v rokoch 2015 a 2016.

"V prostredí nízkeho rastu vývozov získava na význame cenová konkurencieschopnosť. V tomto kontexte by mohlo oslabenie eura voči americkému doláru poskytnúť akúsi dočasnú podporu pre vývozy v regióne SVE mimo EÚ. Ak sa to ukáže ako nedostatočné, krajiny SVE by mohli oslabiť svoje meny pomocou flexibilných výmenných kurzov voči euru, aby uvoľnili menovú politiku," uviedol ekonóm spoločnosti UniCredit Dan Bucsa. V dlhodobom horizonte sa však ekonomiky strednej a východnej Európy musia transformovať na sofistikovanejšie výrobné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Vzhľadom na kapitálové toky sú fondy EÚ hlavným rozlišujúcim znakom medzi členskými štátmi EÚ a ostatnými rozvíjajúcimi sa trhmi, keďže zahraničné priame investovanie je obmedzené.

Nádej krajín SVE sa upiera k Spojeným štátom a Nemecku. Aj napriek tomu, že analytici UniCredit predpovedajú vyšší rast pre Spojené štáty, tento bude mať pozitívny dopad na región SVE len v obmedzenom rozsahu a nepriamo prostredníctvom dopytu z Nemecka. Ekonomická aktivita Nemecka sa tento rok napriek postupnému zrýchľovaniu štvrťročného rastu pravdepodobne spomalí na úroveň 1,2 percenta, pričom v roku 2014 zaznamenala 1,5 percenta. V nasledujúcom roku by tento rast mohol dosiahnuť opäť úroveň 2,0 percenta.

Kľúčovou témou pre región SVE sú okrem volieb v Grécku a neistých rastových vyhliadok v eurozóne naďalej aj medzinárodné sankcie voči Rusku. Obchodné sankcie by mohli byť zrušené, ak sa zástupcovia 28 členských krajín nedohodnú na ich predĺžení. V prípade čiastočného zrušenia obchodných sankcií by Rusko mohlo na odvetu zmierniť obmedzenia týkajúce sa dovozu potravín. Finančné sankcie budú naopak naďalej platné, až kým Spojené štáty neuvidia uspokojivé riešenie ukrajinskej krízy.

TASR informovala Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank Česká republika s Slovensko, a. s., pobočka zahraničnej banky.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Belgicku zatkli 13 podozrivých z terorizmu, našli zbrane i uniformy
<< predchádzajúci článok
Unikátny ovládač umožní obéznym ľuďom brzdiť apetít