Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

28. decembra 2010

Tenisové návraty a lúčenia v roku 2010



Rock slovenského tenisu - znelo v minulosti motto z plagátov. Sezóna 2010 bola v podaní slovenského tenisu náladovou hudbou v čakárni. Na rozdiel od predchádzajúceho súťažného ...



Zdieľať
hantuchova Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Rock slovenského tenisu - znelo v minulosti motto z plagátov. Sezóna 2010 bola v podaní slovenského tenisu náladovou hudbou v čakárni. Na rozdiel od predchádzajúceho súťažného ročníka chýbali výrazné sóla typu Cibulkovej semifinále na Roland Garros či Rybárikovej titulu v Birminghame alebo prenikavé party pre viac nástrojov ako Hopman Cup Hrbatého a spomenutej Cibulkovej či Mertiňákov postup vo štvorhre na koncoročný šampionát, ale ostatných dvanásť mesiacov ponúklo viacero neurážajúcich evergreenov i sviežich tónov.

Hantuchová strojkyňou návratu do elitnej osmičky Pohára federácie
Domácimi tenistami roka sa stali Daniela Hantuchová a Lukáš Lacko. Niekdajšia päťka svetového rebríčka WTA Hantuchová bola hlavnou strojkyňou návratu fedcupového tímu do elitnej osmičky krajín, v ktorej držiteľky trofeje zo sezóny 2002 začnú 5. - 6. februára v Bratislave proti Češkám. Tento súboj štvrťfinálového 1. kola bude jedným zo šlágrov slovenského športového roka 2011.

Dvadsaťsedemročná popradská rodáčka Hantuchová, ktorá na sklonku sezóny nadviazala spoluprácu práve s kapitánom tímu vo Fed Cupe Matejom Liptákom, v apríli v Belehrade proti favorizovaným Srbkám potiahla družstvo bez vtedy zdravotne indisponovanej Dominiky Cibulkovej k triumfu 3:2. Na individuálnej úrovni sa prebojovala do finále v mexickom Monterrey (aj prostredníctvom semifinálového úspechu v derby proti Cibulkovej) a bola medzi najlepšími štyrmi v Charlestone, San Diegu a na tzv. malých MS na indonézskom ostrove Bali, kam dostala voľnú kartu. Na grandslamovej úrovni sa jej najviac darilo na parížskom Roland Garros, kde si zahrala v osemfinále.

Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič"Bolo veľa pekných zápasov, ale aj takých, ktoré mi nevyšli a môžem si vyčítať, že som ich mala vyhrať. Celkovo to teda bolo tak 50:50 - nič výnimočne fantastické, ale myslím si, že ani zlé. Určite si veľmi cením fedcupové víťazstvo nad Srbkou Jelenou Jankovičovou. Záver sezóny už bol o to ťažší, že ma trápilo rameno. Celkovo sa nemôžem sťažovať: bol to pomerne dobrý rok, ale zároveň dúfam, že nastanú ešte lepšie," skonštatovala Daniela Hantuchová z 30. pozície v renkingu. Nižšie naposledy bola pri bilancovaní roka 2004, a to na 31. priečke.

Cibulková vo štvrťfinále US Open
Práve 31. miesto teraz patrí Dominike Cibulkovej, ktorá v hodnotenom období dvakrát zmenila trénera. Od Jaroslava Bulanta cez priebežnú výpomoc svojho kouča z tínedžerského obdobia Petra Hrunčáka prešla k Chorvátovi Željkovi Krajanovi, ktorý v minulosti doviedol Rusku Dinaru Safinovú na vrchol počítačového poradia. Dvadsaťjedenročná Bratislavčanka Cibulková po sezóne 2009 poznačenej únavovou zlomeninou rebra zaujala najmä prienikom do štvrťfinále na newyorských US Open aj cez 5 mečbalov v 2. kole proti Ukrajinke Kateryne Bondarenkovej, v novembri šampiónke na bratislavských medzinárodných otvorených majstrovstvách SR. Cibulková bola v semifinále v spomenutom Monterrey i Ponte Vedra Beach. Malú športovú tragédiu prežila na Australian Open v Melbourne: v 1. kole jej nestačilo 5:1 v treťom sete a dovedna 4 mečbaly proti Američanke Vanii Kingovej.

Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher"Sezóna bola náročná a ovplyvnená zmenami, taká hore - dolu. Naozaj veľmi ju zlepšil postup do štvrťfinále na US Open. Verím, že s týmto realizačným tímom okolo kouča Željka Krajana a kondičného trénera Dejana Vojinoviča zostanem dlhšie, pretože som s nimi naozaj spokojná. Dúfam, že aj oni so mnou. Vidíme, že ešte mám veľké rezervy a je čo zlepšovať," uviedla D. Cibulková.

Rybáriková zhodnotila túto sezónu ako veľmi zlú
Magdaléne Rybárikovej sa rok 2010 nevydaril a povzdychla si: "Táto sezóna bola veľmi zlá. Treba sa dobre pripraviť na nasledujúcu. V tejto mi vôbec nič nevychádzalo a na grandslamových turnajoch som mala ťažké žreby." Dvadsaťdvaročná piešťanská rodáčka sa vytratila z Top 100, po lete začala spolupracovať s koučom Martinom Hromecom.

Z druhého sledu najviac zaujali dve hráčky, ktoré sú pozoruhodnými solitérmi mimo zväzových štruktúr. Zuzana Kučová v tenisovo zrelom veku po doštudovaní vysokej školy sústavne atakuje prvú stovku rebríčka. Zuzana Zlochová upútala dobytím 4 trofejí kategórie ITF natoľko, že si ju Medzinárodná tenisová federácia vybrala za tvár mesiaca august na svojej internetovej stránke.

Ilustračné foto SITA/Michal BurzaLacko so skalpami Hewitta, Ljubičiča či Baghdatisa
Medzi mužmi po emotívnom odchode Dominika Hrbatého preberá pozíciu lídra Lukáš Lacko. Dvadsaťtriročný piešťanský rodák - pre tento kontext značne symbolicky - vkĺzol na jeseň pod dohľad bývalého Hrbatého trénera Tibora Tótha. Počas svojej premiérovej sezóny na hlavnej úrovni ATP World Tour uspokojivo zvládol nové nároky: päťkrát sa objavil vo štvrťfinále, nevýraznú záverečnú časť roka ako - tak odčinil finálovou účasťou na challengeri v Ortisei, môže sa pochváliť skalpami Lleytona Hewitta, Ivana Ljubičiča či Marcosa Baghdatisa a najmä jeho zásluhou sa daviscupový tím udržal v septembri v Minsku proti Bielorusom v I. skupine euroafrickej zóny.

"Uhral som zopár dobrých výsledkov, ale chýba mi nejaké finále či dokonca titul. Nie som síce nespokojný, ale ani nemôžem povedať, že som dosiahol všetko, čo som v tejto sezóne chcel. Mám však na čom stavať a budem sa snažiť posúvať stále vyššie. Vlani som mal väčšiu pohodu, pretože som hrával na turnajoch nižšej úrovne a úspechy mi dodávali chuť i sebavedomie," hodnotil L. Lacko.

Karol Beck bol dva týždne internou jednotkou, ale zostáva trochu mimo hlavného prúdu aj pre pretrvávajúce odmietanie reprezentačného dresu zo všeobecne známych dôvodov. Aj vzhľadom na vek a ani podľa výberu programu sa nezdá, že by 28-ročný zvolenský rodák ešte mal presvedčivú vnútornú ambíciu reálne atakovať renkingový osobný rekord v podobe 36. miesta, ale už tretiu sezónu odvádzal svoj štandard. Získal singlové tituly na challengeroch v Bergame, Belehrade a Taškente.

Ilustračné foto SITA/Nina BednárikováKližan triumfoval na Ritro Slovak Open
Jedným z najkrajších prekvapení roka pre fanúšikov slovenského tenisu bolo víťazstvo ľaváka Martina Kližana na bratislavskom podujatí ATP Challenger Tour Ritro Slovak Open. Dvadsaťjedenročný zverenec Karola Kučeru pripomenul potenciál, ktorý dostatočne naznačil už v juniorskom veku, a zdá sa, že sa naučil využívať temperament vo svoj prospech.

"Ten rozdiel spočíva v mentálnej vyspelosti. V minulosti som bol také ´decko´. Aj úroveň mojej hry je teraz vyššia ako predtým. Prichádza to s rastúcim vekom, chce to čas. Keď má človek trochu talentu a je odhodlaný ´makať´, tak sa výsledky dostavia, o tom niet pochýb. Aj teraz som sa presvedčil o tom, že to nebolo nadarmo. Je to dobré znamenie, ktoré však nič nemení na nevyhnutnosti ďalej na sebe robiť," skonštatoval po úspechu na "Ritre" M. Kližan, ktorý už v apríli potrápil Švajčiara Stanislasa Wawrinku. Z tejto generácie potešili pokračujúcim progresom aj Andrej Martin a Marek Semjan.

Mertiňák vo štvorhre bojoval o ďalšiu miestenku na koncoročný šampionát
Vysoký štandard si v roku 2010 udržali slovenskí špecialisti na štvorhru. Michal Mertiňák síce po boku Čecha Františka Čermáka nenadviazal na účasť na ATP World Tour Finals, ale o ďalšiu miestenku do Londýna bojovali ešte na záverečnom radovom turnaji sezóny. Triumfovali v malajzijskom Kuala Lumpure a boli vo finále v katarskej Dauhe a chorvátskom Umagu. Ilustračné foto SITA/Michal BurzaTridsaťjedenročný rodák z Považskej Bystrice bude v nasledujúcej sezóne hrať s bývalým lídrom deblového hodnotenia Markom Knowlesom z Bahám. Filip Polášek sa v spomenutom Umagu presadil s Čechom Leošom Friedlom. S ďalším Čechom Martinom Dammom hral o titul v nemeckom Halle a získali primát na nabitom challengeri v Sunrise na Floride. Po Dammovom ukončení kariéry 25-ročný Zvolenčan úspešne improvizoval a z obnovenej kooperácie s krajanom Igorom Zelenayom vzišiel triumf na challengeri v belgickom Monse. Zelenay a Nemec Philipp Marx sa dostali do finále veľkého podujatia v Delray Beach i osemfinále Australian Open. Univerzál Beck bol na hlavnej úrovni vo finále v juhoafrickom Johannesburgu s Izraelčanom Harelom Levym i londýnskom Queen´s Clube s Čechom Davidom Škochom.

Sedem medailí slovenských mládežníkov z ME jednotlivcov
Uznávaná slovenská tenisová škola znova potvrdila svoje renomé. Z letných ME jednotlivcov do 14, 16 a 18 rokov priviezli talenty 7 medailí. V najstaršej kategórii získala zlaté double Jana Čepelová. Vo štvorhre sa radovala - rovnako ako medzi juniorkami na januárových melbournských grandslamových Australian Open - po boku Chantal Škamlovej, ktorá na kontinentálnom šampionáte vo švajčiarskom Klosterse skončila vo dvojhre tretia. Filip Horanský a Jozef Kovalík si vybojovali bronz vo štvorhre. Práve táto štvorica sa nevracala bez cenných kovov ani z premiérových OH mládeže v Singapure, na ktorých Čepelová bola bronzová vo dvojhre a strieborná so Škamlovou vo štvorhre a Horanský s Kovalíkom získali bronz v debli. Poslední dvaja menovaní sa spolu s Adrianom Partlom pričinili o striebro na letných ME družstiev do 18 rokov. V kategórii do 14 rokov si zahrali vo finále zimného kontinentálneho šampionátu tímov Oliver Nagy, Martin Blaško a Samuel Hodor.

Ilustračné foto SITA/Nina BednárikováVíťazmi extraligy seniorských družstiev sa opäť v oboch kategóriách stali hráči TK Slovan Slovenská sporiteľňa Bratislava. "Belasí" muži získali tretí domáci titul v rade, a to už v úvodných štyroch dvojhrách finále, po ktorých viedli nad svojím súperom TK Slávia Agrofert STU Bratislava nezvratne 4:0. Ženy Slovana - oficiálne ako hostky - triumfovali nad TK Ružomberok na neutrálnej pôde v Prievidzi (zápas presunuli pre nepriazeň počasia) tesne 4:3 a radovali sa zo šiesteho primátu v sérii.

Rok 2010 priniesol aj rozlúčky dvoch velikánov slovenského tenisu. Kariéru uzavrel niekdajší 12. muž svetového rebríčka a daviscupový rekordér SR Dominik Hrbatý i deblová majsterka sveta WTA 2002 a spoludržiteľka Fed Cupu z rovnakej sezóny Janette Husárová.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HOKEJ-MS20: Fíni bez problémov zdolali Švajčiarov
<< predchádzajúci článok
HOKEJ: V Zuchwile triumf SR 18 nad Nemcami