Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2006

Témou summitu v Bruseli bude najmä budúcnosť európskej ústavy



Predĺženie obdobia reflexie o budúcnosti európskej ústavy je hlavnou témou summitu európskych lídrov, ktorý sa začne vo štvrtok v Bruseli. Rok po francúzskom a holandskom odmietnutí dokumentu nevedia ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 15. júna (WN/SITA) - Predĺženie obdobia reflexie o budúcnosti európskej ústavy je hlavnou témou summitu európskych lídrov, ktorý sa začne vo štvrtok v Bruseli. Rok po francúzskom a holandskom odmietnutí dokumentu nevedia šéfovia vlád a štátov, ako sa bude vyvíjať budúcnosť textu. Nový taliansky premiér Romano Prodi v utorok počas rokovaní s výkonným prezidentom EÚ, rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom, uviedol, že jeho vláda pripravuje nový text, ktorý sa bude od pôvodného líšiť.

Francúzsky prezident Jacques Chirac predstaví svojim kolegom sériu inštitucionálnych reforiem, ktoré majú odstrániť technické nedostatky spojené s neúspechom ústavy. Dvadsaťpäťčlenná únia sa na budúci rok alebo v roku 2008 rozšíri o dve ďalšie krajiny a jej inštitúcie budú podľa Chiraca "mierne saturované.“ Francúzsko chce dospieť k dohode o vytvorení postu európskeho ministra zahraničných vecí a zavedení väčšinového hlasovania na ministerských radách.

Pozorovatelia a diplomati v Bruseli sa zhodujú v tom, že do budúcoročných francúzskych prezidentských volieb sa nepodarí naštartovať nový projekt európskej ústavy.

Poslanci Európskeho parlamentu si želajú, aby sa stal nový alebo upravený text ústavy predmetom jednorazového referenda vo všetkých členských krajinách v deň volieb do EP v roku 2009. "Európska komisia podporuje obsah a ciele ústavy,“ vyhlásil v stredu na pôde EP v Štrasburgu predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. EK si želá, aby lídri podpísali v piatok politickú deklaráciu, ktorou sa zaviažu nájsť riešenie v ústavnej kríze.

Absorpčná kapacita únie bude ďalším bodom letného summitu. Francúzsko a Holandsko vyjadrili v pondelok na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu presvedčenie, že schopnosť únie prijímať nových členov by sa mala stať ďalším kritériom na vstup do EÚ. Veľká Británia, Švédsko a novšie členské krajiny bloku sa obávajú, že toto pravidlo by pochovalo integračné snahy Ukrajiny, Turecka a ďalších krajín.

Vzhľadom na volebný maratón v strednej Európe bude Českú republiku na summite zastupovať výnimočne prezident Václav Klaus známy svojim odporom k akejkoľvek ústavnej zmluve. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, jeden z najdlhšie slúžiacich šéfov vlád v EÚ, sa možno zúčastní na summite v tejto funkcii po posledný raz.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Miera nezamestnanosti klesla ku koncu mája na 10,56 %
<< predchádzajúci článok
GovCo bude mať nové zariadenie na nakladanie s jadrom