Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. apríla 2016

Témou slovenského predsedníctva v EÚ môže byť aj ekologická daň



Slovensko by sa počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) v druhom polroku 2016 mohlo zaoberať aj tým, ako získať do rozpočtu únie nové vlastné ...



Zdieľať
Vladimír Maňka Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 4. apríla (TASR) – Slovensko by sa počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) v druhom polroku 2016 mohlo zaoberať aj tým, ako získať do rozpočtu únie nové vlastné zdroje, ktoré by nahradili príspevky členských krajín. O takzvanej ekologickej dani ako jednom z možných riešení dnes diskutovali odborníci na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave v rámci konferencie Slovenskej štatistickej a demografickej spoločnosti.


Europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD) upozornil, že niektoré štáty ako Francúzsko, Taliansko či Grécko si neplnia svoje záväzky. "Preto to EÚ musí riešiť inak a vytvoriť príjem rozpočtu tak, aby nezávisel od dobrej vôle alebo ekonomickej situácie štátov. Nájdime spôsob, aby nezaťažil občanov ani firmy nejakou daňou, ale aby priniesol zdroje a nebudeme pýtať od členských štátov. Členské štáty ušetria peniaze a môžu investovať v rámci svojich krajín," vysvetlil.

Slovensko preto prišlo s iniciatívou zdanenia výrobkov z tretích krajín, napríklad z Číny, ktoré sa vyrábajú neekologickým spôsobom. "Keby sme to zdanili, slovenské a európske firmy budú viac konkurencieschopné voči tým, čo vyrábajú nečistým spôsobom a vytláčajú nás z trhu. Zdaňme tieto neefektívne a neekologicky vyrábané výrobky a touto daňou financujme rozpočet EÚ," zdôraznil Maňka.

Dnes prispievajú členské štáty do európskeho rozpočtu každoročne asi 1 % hrubého národného dôchodku (HND). "Toto číslo by sme mohli nahradiť týmto ekologickým poplatkom za cudzie výrobky, ktoré poškodzujú našich výrobcov a donútime týchto výrobcov v ázijských krajinách a inde, aby vyrábali čistejšie, ekologickejšie," doplnil Maňka.

Viliam Páleník z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) hovorí o kompenzácii v prospech ľudí. "Ak by sa zaviedol takýto poplatok alebo daň, národné rozpočty by tieto prostriedky ušetrili a bolo by namieste, aby členské krajiny znížili nejaké iné dane a poplatky, aby to bolo spravodlivé voči občanom. My navrhujeme, aby znížili dane zo mzdy," priblížil. Ako dodal, vďaka tomu by stúpol hospodársky rast a zamestnanosť Slovenska aj celej únie.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) je presvedčený, že témy pre slovenské predsedníctvo v EÚ určí júnové britské referendum. "V prípade, že sa občania Veľkej Británie rozhodnú pre nie a budú chcieť vystúpiť z únie, tak, samozrejme, slovenské predsedníctvo sa tým bude musieť zaoberať a obávam sa, že to prehluší všetky ostatné témy," domnieva sa. V opačnom prípade bude podľa neho priestor venovať sa aj spoločnému digitálnemu trhu, Energetickej únii, podpore zamestnanosti či malých a stredných firiem.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zatvorenie jadrových elektrární v EÚ by vyšlo na 253 miliárd eur
<< predchádzajúci článok
Pri požiari píly v Partizánskej Ľupči vznikla škoda 500.000 eur