Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2009

Televízia má rozpočet, končí sa provizórium



Rada Slovenskej televízie (STV) schválila na dnešnom zasadnutí rozpočet a programový koncept verejnoprávnej televízie na tento rok. Po troch mesiacoch sa tak v STV končí rozpočtové provizórium. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Rada Slovenskej televízie (STV) schválila na dnešnom zasadnutí rozpočet a programový koncept verejnoprávnej televízie na tento rok. Po troch mesiacoch sa tak v STV končí rozpočtové provizórium. Návrh generálneho riaditeľa Štefana Nižňanského podporilo jedenásť členov rady. Proti hlasoval jej bývalý predseda Bohumír Bobocký, hlasovania sa zdržala Anna Miklovičová.


STV bude podľa schváleného rozpočtu hospodáriť s približne 82 miliónmi eur, pričom predpokladá, že jej náklady presiahnu príjmy. Z rozpočtu zabezpečí len nevyhnutné investície na prevádzku televízie bez podpory rozvojových programov. Výnosy predpokladá televízia v objeme 76 miliónov eur. Nie je v nich zahrnutá kompenzácia za nižší príjem z predaja reklamy a za úľavy na úhradách za vysielanie vo výške približne 19,9 milióna eur.

Ministerstvo kultúry v minulosti dotáciu zo štátneho rozpočtu odmietalo. Nedávno však pripustilo, že STV by dodatočné peniaze mohla získať. Konečné slovo povie vláda. Manažment televízie zahrnul do rozpočtu kompenzáciu približne 6,5 milióna eur za výpadok na koncesiách za minulý rok. Televízia očakáva aj ďalšiu počas roka, chce okolo 3,8 milióna eur. Ak ju nedostane, bude na konci tohto roka platobne neschopná.

Nižňanský má podľa rady rozpočet do 30. júna aktualizovať tak, aby na konci tohto roka boli príjmy a výdavky televízie vyrovnané. Tvrdí, že to jeho manažment zvládne. „STV veľmi potrebovala, aby bol rozpočet schválený,“ povedal novinárom. Bez ohľadu na výšku kompenzácie sa podľa neho bude manažment správať zodpovedne a hospodárne.

Viacerí členovia rady nesúhlasili s plánom obmedziť vysielanie niektorých programov a relácií, najmä dokumentov. STV 3 bude podľa rozpočtu vysielať celý tento rok. Ale ak STV kompenzáciu zo štátu nedostane, jej vysielanie sa od polovice tohto roka redukuje. Nižňanský novinárom nepovedal, ako na to bude reagovať manažment televízie. „Na hypotetické otázky nebudem v tejto chvíli odpovedať,“ povedal.

STV predpokladá, že ku koncu roka bude mať 999 zamestnancov. Počas roka nebude môcť zabezpečiť valorizáciu miezd, získať kvalifikovaných zamestnancov, nebude mať tiež peniaze na ich doškoľovanie. Televízia tiež nekúpi prenosový voz, ktorý pôvodne chcela. Jedinou možnosťou je jeho kúpa cez lízing. V rozpočte nie je zohľadnená ani príprava na digitalizáciu.

Rada STV pokračuje v zasadnutí, venuje sa návrhu strednodobej stratégie rozvoja programovej služby, zmenou a doplnením štatútu Dozornej komisie STV a zmenou štatútu Rady STV. Prerokuje aj informácie o sankciách, ktoré STV uložila Rada pre vysielanie a retransmisiu v roku 2008 a bude sa venovať aj riešeniu pracovnoprávnych súdnych sporov.

Maďarič presadil financovanie STV a SRo zmluvami so štátom

Stabilizovať financovanie verejnoprávnych médií a podporiť pôvodnú tvorbu majú zmluvy Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) so štátom. Zavádza ich novela zákona o SRo, ktorú dnes schválila vláda. Prvé zmluvy chcú uzavrieť na budúci rok, vždy na 5 rokov. Každoročne sa budú obnovovať dodatkom. Podrobné znenie zmlúv má minister kultúry Marek Maďarič predložiť vláde do konca septembra. Novela tiež umožní STV a SRo brať bankové úvery. Po pripomienkovom konaní z novely vypadli časti posilňujúce kompetencie Rozhlasovej rady a Rady STV.

Zmluvy so štátom majú okrem financovania pôvodnej tvorby zaistiť peniaze na investičné a iné účelové projekty a v prípade rozhlasu i na vysielanie do zahraničia - Radio Slovakia International. Návrhy zmlúv aj dodatkov generálni riaditelia STV a SRo predložia radám a so stanoviskom rád i ministerstvu. Hospodárenie s peniazmi, ktoré STV a SRo dostanú na základe zmlúv so štátom, budú kontrolovať dozorné komisie a ministerstvo. Novela má platiť od septembra.

Plán zaviesť zmluvy medzi štátom a verejnoprávnymi vysielateľmi predstavil Maďarič vláde koncom mája 2007. Zmluvy by sa nemali počas ich trvania meniť. Ich existencia by nemala znamenať vylúčenie štátnej podpory na špecifické programové projekty alebo na nové úlohy, zadané štátom, napríklad na digitalizáciu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico vysúdil od vydavateľstva 7 Plus s.r.o. takmer 10-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Známku za sociálnu oblasť mi dali voliči, tvrdí Radičová