Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

31. januára 2018

Telá uhynutých kamzíkov poslúžia na výskum



Na snímke preparátor Milan Kornajčík ukazuje na miesto nárazu s vytrhnutou srsťou. Väčšina kamzíkov zahynula po páde na vnútorné zranenia a zlomeniny hrudného koša.Tatranská Lomnica 31. januára 2018.



Zdieľať
Na snímke preparátor Milan Kornajčík ukazuje na miesto nárazu s vytrhnutou srsťou. Väčšina kamzíkov zahynula po páde na vnútorné zranenia a zlomeniny hrudného koša.Tatranská Lomnica 31. januára 2018. Foto: TASR/Milan Kapusta
 
Vysoké Tatry 31. januára (TASR) – Telá kamzíkov, ktoré počas tejto zimy zahynuli vo Vysokých Tatrách, poslúžia na výskum. „Výskumná stanica Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) zatiaľ eviduje 16 uhynutých kamzíkov, z nich 11 už bolo spracovaných. To znamená, stiahli sa z kože, ktorá sa zakonzervovala, takže sa bude môcť použiť na ďalšie spracovanie,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ŠL TANAP Martina Petránová.


Telá jedincov pracovníci výskumu spracovali na vzorky pre osem vedeckých inštitúcií, lebky ostávajú ŠL TANAP. Podľa preparátora Milana Kornajčíka väčšina kamzíkov uhynula na silné vnútorné krvácanie, pričom im rebrá prepichli vnútorné orgány. „Je teda zrejmé, že pri pádoch v teréne si zranili hrudný kôš. Dva kamzíky boli pravdepodobne strhnuté rysom,“ uviedol.

V tráviacom trakte jedného jedinca sa našiel aj tzv. bezoár s rozmermi 57,5 x 41 milimetrov. Išlo o asi sedem- až osemročného capka, ktorého našli horolezci v Čiernej Javorovej doline 14. januára. „Bezoár je teleso vytvorené v zažívacom trakte z prehltnutého nestráviteľného materiálu, vzniká postupným hromadením a stláčaním nestrávených zvyškov potravy alebo materiálov prehltnutých spolu s potravou,“ objasnila Petránová.

Výraz je z perzštiny a znamená protijed, resp. ochrana pred jedom. Prisudzovala sa mu magická moc, verilo sa, že roztlčený na prášok alebo ponorený do kvapaliny účinkuje ako liek pri otravách všetkého druhu, proti nevoľnosti, bolestiam či poruchám trávenia. „V Indii a Tibete sa vraj dodnes používa v tradičnej medicíne,“ dodala hovorkyňa.

ŠL TANAP spolupracujú s niekoľkými vedeckými inštitúciami, ktorým poskytujú vzorky z vhodných mŕtvol na výskumné účely. Vypreparované jedince tak končia jednak v Múzeu TANAP, ktoré má aj jedinečnú kolekciu lebkového materiálu kamzíka vrchovského tatranského, endemitu Tatier, ale aj v iných múzeách, ktoré majú záujem rozšíriť svoje zbierky o takéto exponáty. „Torzá uhynutých kamzíkov, ktoré sa nedali využiť na výskumné účely, boli ponechané na miestach nálezu ako potrava pre predátorov,“ doplnila Petránová.

Počas tejto zimy uhynulo vo Vysokých Tatrách veľké množstvo kamzíkov. Dôvodom bol extrémne zľadovatený terén, ale aj časté prelety záchranárskych vrtuľníkov či pohyb turistov a skialpinistov mimo vyznačených trás. Podľa ŠL TANAP je však populácia tohto symbolu Tatier stabilizovaná a počas posledného sčítania ich narátali viac ako 1250.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Krátke dokumenty priblížia Desať NAJ v Bratislavskej župe
<< predchádzajúci článok
Už máte diaľničnú známku? Na kúpenie novej máte posledný deň