Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. mája 2006

Teherán varoval BR OSN pred konfrontáciou



Irán v nedeľu uviedol, že akékoľvek kroky OSN v súvislosti s jeho jadrovým programom povedú ku konfrontácii. "Intervencia Bezpečnostnej rady (BR OSN) zmení cestu spolupráce na konfrontáciu, " varoval ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. mája (WN/SITA) - Irán v nedeľu uviedol, že akékoľvek kroky OSN v súvislosti s jeho jadrovým programom povedú ku konfrontácii. "Intervencia Bezpečnostnej rady (BR OSN) zmení cestu spolupráce na konfrontáciu, " varoval hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hámid Réza Asefí. Zároveň opäť vyhlásil, že medzinárodné spoločenstvo nemôže urobiť nič, čo by prinútilo Teherán pozastaviť obohacovanie uránu. O odporcoch Iránu povedal, že sú politicky motivovaní.

"Krajiny podporujúce návrh rezolúcie (Británia, Francúzsko, USA) sú politicky motivované. Je jasné, že akýkoľvek postup OSN bude mať negatívny dopad na spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE)," zdôraznil. "BR OSN by nemala podniknúť žiadne kroky, ktoré nebude môcť neskôr napraviť. Nevzdáme sa našich práv, otázka pozastavenia obohacovania uránu nie je v našej agende," uviedol Asefí na brífingu.

Iránsky parlament tiež v nedeľu v liste generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi pohrozil, že prinúti vládu, aby odstúpila od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ak Spojené štáty budú naďalej vyvíjať tlak na pozastavenie obohacovania uránu. V liste, ktorého znenie odvysielal štátny rozhlas, sa tiež píše, že Annan a Bezpečnostná rada OSN musia vyriešiť spor o iránskom jadrovom programe "mierovo, inak parlament nebude mať inú možnosť, ako požiadať vládu, aby stiahla svoj podpis z dodatku zmluvy, ktorým signatári umožňujú hĺbkové a neočakávané inšpekcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE)". Irán už pozastavil tieto neohlásené inšpekcie MAAE hovoriac, že jeho dohodu z roku 2003 implementovali dobrovoľne a ešte ju neratifikoval parlament a Dozorná rada.

USA, Británia a Francúzsko vyjadrili obavy, že Teherán sa pokúša pod rúškom svojho programu na obohacovanie uránu vyrobiť jadrové zbrane. Títo traja stáli členovia BR OSN sa pokúšajú presadiť v rade rezolúciu, ktorá by uvalila sankcie na Irán v prípade, že neupustí od obohacovania uránu. Rusko a Čína, ďalšie dve krajiny, ktoré majú v rade tiež právo veta, sú proti návrhu rezolúcie a volajú po pokračovaní diplomatického úsilia. Irán trvá na tom, že jeho program je mierový a slúži len na získanie paliva do reaktorov pre výrobu elektriny. MAAE hovorí, že nemá dôkaz o tom, že by mal Irán jadrový zbrojný program. Ministri zahraničných vecí piatich stálych členských krajín BR OSN a Nemecka majú o postupe v iránskej jadrovej kríze rokovať v New Yorku 9. mája.

Podľa Ruska sú v návrhu rezolúcie požadujúcej od Teheránu, aby zastavil obohacovanie uránu, potrebné veľké zmeny. Návrh rezolúcie, o ktorom sa diskutuje "si vyžaduje veľké zmeny", citovali v sobotu ruské tlačové agentúry RIA-Novosti a Interfax námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Kisljaka, ktorý sa takto vyjadril pred cestou na rokovania v sídle OSN v New Yorku. "Je príliš skoro povedať, aké zmeny by bolo potrebné v návrhu rezolúcie na uspokojenie ruskej strany. Konzultácie prebiehajú," povedal Kisljak novinárom.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Deň víťazstva nad fašizmom spomíname na jeho obete
<< predchádzajúci článok
Bombové útoky v Bagdade a Karbale