Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. augusta 2009

Teherán súdi ďalších 28 demonštrantov



Iránska prokuratúra začala v nedeľu nový hromadný súdny proces s 28 demonštrantmi, ktorých úrady zadržali počas povolebných nepokojov v Teheráne. Pre účasť na opozičných protestoch vyvolaných ...



Zdieľať
TEHERÁN 16. augusta (WEBNOVINY) - Iránska prokuratúra začala v nedeľu nový hromadný súdny proces s 28 demonštrantmi, ktorých úrady zadržali počas povolebných nepokojov v Teheráne. Pre účasť na opozičných protestoch vyvolaných opätovným zvolením prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda tak v Iráne súdia približne 140 osôb. Spolu 27 mužov a jednu ženu obvinil v nedeľu súd z rôznych zločinov. Previnili sa napríklad "účasťou na ilegálnych zhromaždeniach, ničením verejného majetku, zranením verejných činiteľov a spoluprácou so zahraničnými médiami", uvádza žaloba. Medzi súdenými sú aj známe politické osobnosti a viacerí z nich obvinenia popreli, píšu miestne médiá.


Iránske úrady po šiestich týždňoch väznenia prepustili na kauciu mladú Francúzku, ktorá je spolu s ďalšími osobami obvinená z účasti na povolebných nepokojoch v Teheráne. V nedeľu to potvrdilo francúzske ministerstvo zahraničných vecí. Podľa ministerstva je zdravotný stav 24-ročnej Clotilde Reissovej dobrý. Vysokoškolskú lektorku zatkli 1. júla. Kancelária prezidenta Nicolasa Sarkozyho potvrdila, že mladej žene po prepustení na kauciu úrady povolili ostať na francúzskom veľvyslanectve v Teheráne.

Ahmadínedžád zvíťazil v prezidentských voľbách 12. júna, jeho víťazstvo však viedlo k masovým protivládnym nepokojom, ktoré boli najväčšie od islamskej revolúcie v roku 1979. Pri protestoch zahynulo najmenej 30 ľudí a polícia pozatýkala tisíce aktivistov. Obvineným z organizovania protestov hrozí päťročné väzenie, v prípade obvinenia z nepriateľstva voči štátu a Bohu až trest smrti.

Súdne procesy s vedúcimi osobnosťami opozície, aktivistami, novinármi, právnikmi, zamestnancami veľvyslanectiev a dvoma cudzincami kritizuje väčšina svetových veľmocí, opozičné skupiny a organizácie na ochranu ľudských práv. Teherán ale namieta a tvrdí, že súdne procesy sú legitímne a v súlade s medzinárodnými štandardami a legislatívou. V predchádzajúcom pojednávaní sa na lavicu obžalovaných postavilo približne 110 osôb.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nad Atlantickým oceánom sa sformovali prvé 3 tropické búrky
<< predchádzajúci článok
Pchjongjang otvoril hranice s Juhom