Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2006

Teherán sa zatiaľ k viedenskej ponuke nevyjadril



Irán sa zatiaľ oficiálne nevyjadril k viedenskému stretnutiu svetových mocností, ktoré Teheránu navrhli balík výhod v prípade zastavenia sporných jadrových aktivít. Štátna televízia však ...



Zdieľať

BRATISLAVA 2. júna (WN/SITA) - Irán sa zatiaľ oficiálne nevyjadril k viedenskému stretnutiu svetových mocností, ktoré Teheránu navrhli balík výhod v prípade zastavenia sporných jadrových aktivít. Štátna televízia však štvrtkové stretnutie piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka z Viedne komentovala ako "hlučnú schôdzku, ktorá sa skončila bez nového návrhu pre Irán." Predstavitelia Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska, Ruska a Číny plus Nemecka sa vo štvrtok v Rakúsku dohodli na balíku výhod pre Irán, ak sa vzdá svojho jadrového programu, a sankciách v prípade, že sa ho nezriekne.

Podľa iránskeho politického analytika viedenská schôdzka zúžila Iránu priestor na manévrovanie. "Táto nebývalá jednota medzinárodného spoločenstva, vrátane zástupcov Ruska a Číny, postavila iránskych predstaviteľov do nepríjemnej pozície. Potrebujú viac času, aby prijali rozhodnutie," uviedol Musatafa Mirzajan.

V piatok iránska štátna televízia citovala prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda (na snímke), ktorý nepriamo obvinil Izrael z bezvýchodiskovej situácie, nie je však zrejmé, kedy sa vyjadril. "Niektoré štáty, ktoré nepodpísali Zmluvu o nešírení jadrových zbraní nám chcú odoprieť naše práva," uviedla televízia, citujúc prezidenta. Ahmadínedžád zopakoval svoje stanovisko, podľa ktorého Teherán poskytol plnú spoluprácu Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) v oblasti inšpekcií iránskych nukleárnych zariadení.

Irán tvrdí, že sa nevzdá svojho práva, vyplývajúceho zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, obohacovať urán a produkovať nukleárne palivo. 11. apríla oznámil, že po prvý raz obohatil urán s využitím 164 centrifúg. Pri obohacovaní vzniká palivo pre nukleárne reaktory alebo materiál pre atómovú bombu, na to by však boli potrebné tisíce centrifúg. Irán chce zvýšiť mieru obohacovania uránu s využitím troch tisícov centrifúg do konca tohto roka a neskôr program rozšíriť na 54-tisíc centrifúg.

V tejto súvislosti riaditeľ amerických národných spravodajských služieb John Negroponte v piatok uviedol, že Irán je schopný vyvinúť jadrové zbrane už v roku 2010. "Sú rozhodnutí vyrobiť nukleárne zbrane. Nevieme presne, ale odhadujeme, že jadrovú zbraň budú mať niekedy v čase od začiatku budúceho desaťročia do jeho polovice," povedal. Zároveň v tejto súvislosti varoval, že Irán je stále najväčším sponzorom terorizmu vo svete.

Európska únia v piatok vyzvala Irán na "uchopenie podanej ruky" a návrat k rokovaniam. Ursula Plassniková, ministerka zahraničných vecí Rakúska, ktoré v súčasnosti únii predsedá, sa domnieva, že obnovenie rokovaní by mohlo "otepliť desaťročia zmrazené iránsko-americké vzťahy". "Nikdy sme Teheránu neodopierali právo na jadrový program slúžiaci k výrobe energie. To si však vyžaduje obnovenie dôvery a preukázanie záruk transparentnosti a overiteľnosti. Musíme si byť absolútne istí, že iránsky jadrový program nie je program na výrobu zbraní," skonštatovala šéfka diplomacie.

Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová uviedla, že "odpoveď od Iránu nemôže trvať mesiace, skutočne je to potrebné v priebehu týždňov." Iniciatíva nestanovuje konečný termín, dokedy musí Teherán zareagovať, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý odpoveď očakáva v priebehu "niekoľkých týždňov". Ak Irán ponuku odmietne, môže sa podľa neho jeho jadrovými aktivitami zaoberať BR OSN. Minister zdôraznil, že účastníci rozhovorov jednoznačne vylúčili použitie sily ako prostriedku na riešenie iránskej krízy.

Návrh obsahuje pomoc Iránu pri budovaní ľahkovodných reaktorov na civilný jadrový program. Podľa textu by prípadné sankcie mohli zahŕňať aj zbrojné embargo, čo odmieta Rusko ako hlavný dodávateľ zbraní do Iránu, ako aj Čína, ktorá je hlavným odberateľom iránskej ropy. Tieto sankcie sú však reálnejšie ako úplný ekonomický alebo iný bojkot. Britská ministerka zahraničných vecí Margaret Beckettová uviedla, že západné štáty v prípade iránskeho súhlasu "zrušia konanie v BR OSN", ak nie, "na pôde BR OSN budú prijaté ďalšie kroky" proti Iránu.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri obci Hejce odhalili pamätník obetiam leteckej katastrofy
<< predchádzajúci článok
Odvolaním Ustinova Putin obnovuje rovnováhu síl