Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. októbra 2009

Teherán odpovedal na návrh OSN



Irán vo štvrtok odovzdal Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni oficiálnu odpoveď na návrh riešenia iránskej jadrovej otázky. Správu priniesli iránske médiá. Podľa ...



Zdieľať
TEHERÁN 29. októbra (WEBNOVINY) - Irán vo štvrtok odovzdal Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni oficiálnu odpoveď na návrh riešenia iránskej jadrovej otázky. Správu priniesli iránske médiá. Podľa spravodajstva arabskej televízie al-Alám iránske oficiálne miesta odovzdali odpoveď MAAE, bližšie detaily ale neuviedla. Tlačová agentúra ISNA v tejto súvislosti citovala vyhlásenie iránskeho veľvyslanca pri MAAE Alího Ašgara Soltanía. Ten vyhlásil, že, ekonomické a technické záujmy týkajúce sa palivových dodávok pre jadrový reaktor (v Teheráne) budú splnené.


Vo štvrtok sa tiež vyjadroval aj iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád. Podľa neho jadrovej spolupráci už nestojí nič v ceste po tom, ako západné mocnosti "zmenili smer politiky z konfrontácie na spoluprácu". Prezident to uviedol krátko predtým, ako mala jeho krajina oficiálne odpovedať na návrh riešenia iránskej jadrovej otázky. Dokument vypracovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) po rokovaniach s Francúzsko, Ruskom, USA a Nemeckom a hovorí, že Irán vyvezie časť svojho slabo obohateného uránu, ktorý v zahraničí obohatia na vyšší stupeň použiteľný ako palivo. Teherán mal na návrh odpovedať už v piatok.

Predpokladá sa, že Teherán vlastní asi 1500 kilogramov slabo obohateného uránu, ktorý skladuje v jadrovom zariadení Natanz. Z toho by mal 1200 kilogramov dodať do Ruska na ďalšie obohatenie. V Teheráne sa tento návrh stretol s nesúhlasom vysokých predstaviteľov, ktorí sa obávajú, že Západ chce Iránu zabrániť v jeho práve obohacovať urán. Iránsky minister zahraničia Manúčehr Mottakí v pondelok povedal, že Irán zvažuje aj možnosť, že obohatený urán nakúpi v zahraničí, napríklad v Číne.

Svetové mocnosti chcú dohodou získať záruku, že Teherán neobohacuje urán za účelom výroby jadrových zbraní. V zahraničí má byť iránsky urán totiž obohatený len na 20 percent, čo nedosahuje úroveň potrebnú na výrobu nukleárnych zbraní.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od nástenkového tendra sa Mečiar výrazne dištancuje
<< predchádzajúci článok
Juščenko opäť kandiduje