Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

10. júla 2016

Ťažké operácie pomáha ortopédom zjednodušiť model z 3D tlačiarne



Ortopédom v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) sa budú jednoduchšie plánovať náročné operácie a ušetria i čas anestézy. Vo svojom ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Erika Ďurčová
Bratislava 10. júla (TASR) - Ortopédom v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) sa budú jednoduchšie plánovať náročné operácie a ušetria i čas anestézy. Vo svojom odbore začali používať 3D tlač v spolupráci s mladými medikmi z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.


Pred operáciou si tak lekári vedia trojrozmerne a v reálnej veľkosti vytlačiť model s deformitou, ktorú plánujú operovať. "Dopredu si tak lepšie dokážeme zorganizovať, ako budeme postupovať počas operácie. Môžeme si tak tiež vhodnejšie vybrať materiál, ktorým to budeme fixovať," povedal Milan Kokavec, prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a DFNsP Bratislava.

Zatiaľ ide o neživé modely, ktoré sú reálnym obrazom získaným zo zobrazenia CT alebo MR. Detskí ortopédi by takto chceli plánovať 10 až 20 percent náročných výkonov ako vrodené a poúrazové deformity končatín, panvy alebo chrbtice, či komplikované vnútrokĺbne zlomeniny. V budúcnosti by chceli vytvárať vitálne modely kostí, ktoré by už slúžili priamo na náhradu tých devastovaných - napríklad pri zlomeninách, zápaloch, vrodených chybách alebo po odňatí tumoru. Predmet medicínskej 3D tlače pre medikov je od budúceho školského roku zaradený do výučby Lekárskej fakulty UK ako voliteľný predmet.

Veľké využitie 3D technológií vidia ortopédi z detskej fakultnej bratislavskej nemocnice i v tlači implantátov alebo endoprotéz z titánu alebo iných materiálov presne prispôsobených pre anatomické pomery pacienta. Lekári z DFNsP sa už v súčasnosti zaoberajú experimentálnou tlačou biologických tkanív - čiže živých tkanív ako chrupavka, kosť či šľachy za pomoci nosičov (scaffoldov) v kombinácii s kmeňovými bunkami a rastovými faktormi. Takéto experimentálne štúdie v tkanivovom inžinierstve prebiehajú v spolupráci s medikmi z UK a Slovenskou spoločnosťou pre regeneratívnu medicínu (SSRM).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Až 123 policajtov sa zranilo pri vypratávaní domu v Berlíne
<< predchádzajúci článok
Cena ropy na trhu je nízka tak dlho, že stratila protiinflačný účinok