Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. augusta 2013

Ťažba na Jahodnej zostáva reálnou hrozbou, tvrdia aktivisti



Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Košice 2013 kritizuje, že mesto nezahrnulo do návrhu zmien a doplnkov územného plánu jeho požiadavku na zákaz ťažby ...



Zdieľať
greenpeace jahodna uran KOŠICE 16. augusta (WEBNOVINY) – Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Košice 2013 kritizuje, že mesto nezahrnulo do návrhu zmien a doplnkov územného plánu jeho požiadavku na zákaz ťažby uránu v prímestskej rekreačnej časti Jahodná.


Ako uviedol predseda organizácie a aktivista Ladislav Rovinský, nepomohla ani výzva občianskeho združenia ZO SZOPK Košice 2013 odporcovi ťažby primátorovi Richardovi Rašimu, aby tento zákaz dal už do zadania územného plánu.

„Vedenie mesta nezaradilo zákaz ťažby do práve prebiehajúcej aktualizácie zmien a doplnkov územného plánu. Všetky pripomienky v tejto veci odmietlo bez zdôvodnenia. Dvojtvárnosť niektorých politikov - rozpor vyhlásení a činov, je signálom, že ťažba a spracovanie uránu zostáva pre Košice a okolité obce naďalej reálnou hrozbou storočia,“ tvrdí Rovinský.


Urán sa nebude ťažiť

Podľa Rovinského zodpovední predstavitelia sa napriek tomu tvária, že robia všetko, aby ťažbe zabránili, no v skutočnosti sa vyhýbajú relevantným krokom, ktoré by nedovoľovali banskému úradu nikomu vydať ťažobné oprávnenie.

Duplicitné uznesenie mestského zastupiteľstva o nesúhlase s ťažbou uránu v lokalite Jahodná – Kurišková, nie je dostatočnou zárukou.

O stanovisko agentúra SITA požiadala aj vedenie mesta, ktoré poskytla hovorkyňa Martina Urik Viktorínová. „Znovu opakujeme, že primátor Raši garantuje, že na Jahodnej sa urán ťažiť nebude. Na rozdiel od košických pseudoaktivistov robí primátor Richard Raši konkrétne kroky na to, aby zabránil ťažbe uránu pri Košiciach,“ uvádza sa v stanovisku.


Metské zastupiteľstvo schválilo uznesenie o odmietnutí uránu

Argumentuje, že Raši navrhol uznesenie o odmietnutí uránu mestskému zastupiteľstvu, ktoré ho schválilo. V NR SR predložil pozmeňujúci návrh k novele zákona o významných investíciách, ktorý znamenal ponechanie rozhodovacích kompetencií samospráve v prípade banských činností, a parlament ho schválil.

Dal pokyn útvaru hlavného architekta na spracovanie samostatnej zmeny územného plánu, ktorá sa bude týkať iba ložiska na Jahodnej. Spolu so Združením miest a obcí Slovenska presadil zachovanie práva samosprávy vetovať geologický prieskum v novele geologického zákona.

„Žiadame toto občianske združenie, aby už konečne prestalo zavádzať verejnosť svojimi klamstvami a jeho predstavitelia začali niečo pre toto mesto robiť. Občanov by určite zaujímali konkrétne výsledky ich činnosti, aj to, aká bola úloha niektorých predstaviteľov tohto združenia pri krachu nebankových inštitúcií a napríklad aj to, prečo protestujú proti rúbaniu stromov iba vtedy, keď výrub nerealizuje firma brata jedného z predstaviteľov združenia,“ uviedla v reakcii Viktorínová.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ak klienti neuposlúchnu výstrahu MZV SR, môžu prísť o poistnú ochranu
<< predchádzajúci článok
Nitriansky kraj odstraňuje havarijný stav stredných škôl