Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. mája 2014

Tatry sa trápia s kontajnerovými medveďmi, štát však nekoná



Štát by sa mal podľa predstaviteľov Asociácie horských sídel Slovenska konečne začať zaoberať reálnymi riešeniami problémov s premnoženými šelmami a inými divožijúcimi zvieratami. ...



Zdieľať
medved POPRAD 17. mája (WEBNOVINY) – Štát by sa mal podľa predstaviteľov Asociácie horských sídel Slovenska konečne začať zaoberať reálnymi riešeniami problémov s premnoženými šelmami a inými divožijúcimi zvieratami.


Podľa predsedu Asociácie a primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša je jeden z hlavných dôvodov problémov s medveďmi v obývaných oblastiach Vysokých Tatier ich premnoženie.

Problémom nie sú však podľa neho len medvede, ale v niektorých oblastiach Slovenska sú to napríklad aj líšky, vlky či diviaky. Istý diel zodpovednosti nesú za túto situáciu podľa Mokoša i ľudia žijúci v horských oblastiach a spôsob nakladania s tuhým komunálnym odpadom. "Ďalšou príčinou je aj slabá výchovná práca v školách či médiách, ako si chrániť prírodu, ako nakladať s komunálnym odpadom alebo ako sa chovať k týmto šelmám," uviedol Mokoš.

V Tatrách je priveľa medveďov

Podľa Mokoša je v prípade medveďov vo Vysokých Tatrách najväčším problémom ich vysoký počet. Dospelý jedinec podľa Mokoša potrebuje 2,5 až 3,5-tisíca hektárov, aby sa uživil. Ak má mesto Vysoké Tatry 40-tisíc hektárov a celý národný park asi 70-tisíc hektárov, malo by tu byť podľa neho okolo 15 až 20 jedincov v okolí mesta a asi 25 až 30 v prípade národného parku. "Nech je ich dvojnásobok, čiže v meste 30, v národnom parku 60, ale nemôže ich byť 120, ako sa už dnes hovorí," uviedol Mokoš.

To, čo môže samospráva Vysokých Tatier v súčasnosti urobiť, je podľa Mokoša výstavba aspoň jednej "ukážkovej" zabezpečenej stanice na tuhý komunálny odpad. Tá vyrastie v Dolnom Smokovci pri bytových domoch Zdravie I a II. Náklady na takúto stanicu vyčíslil primátor na 18-tisíc eur. Mesto by podľa neho potrebovalo aspoň 75 takýchto staníc, čo je z rozpočtu mesta momentálne nereálne.

O eurofondy žiadali neúspešne

Mesto sa pokúšalo v minulosti získať na tento projekt peniaze z eurofondov, avšak neúspešne. Riešením problémov s medveďmi je podľa Mokoša aj zmena správania sa ľudí pri nakladaní s komunálnym odpadom. Tu by však bolo podľa neho potrebné, aby nielen domáci obyvatelia, ale i turisti umývali aj použité obaly od jogurtov či iných potravín a až tak ich hádzali do smetných nádob. Od začiatku roka medvede vo Vysokých Tatrách zničili štyri kontajnery. Ročne musia v Tatrách vymeniť 12 až 15 zničených kontajnerov.

Už dlhodobo má mesto Vysoké Tatry problémy s "kontajnerovými" medveďmi v Dolnom Smokovci, v Tatranskej Kotline, Tatranskej Lomnici, vo Vyšných Hágoch. Problém s medveďmi pritom podľa Mokoša nie je len problémom Vysokých Tatier, ale aj iných horských oblastí. Svedčia o tom viaceré prípady útokov medveďov na človeka, ale i pohyb medveďov v lokalitách, kde sa v minulosti nevyskytovali. "To je niečím dané, určite nie tým, že by boli zlé kontajnery," povedal Mokoš.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci si vyberú europoslancov, do volieb ostáva týždeň
<< predchádzajúci článok
V červených vláčikoch vraj zavádzali turistov, mesto určilo pravidlá