Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. novembra 2019

Taliansky minister chce zaviesť povinnú výučbu o klíme a udržateľnosti



Taliansko sa v nasledujúcom školskom roku stane prvou krajinou na svete, v ktorej povinnou súčasťou vyučovacích osnov na školách budú predmety zaoberajúce sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo
Rím 5. novembra (TASR) - Taliansko sa v nasledujúcom školskom roku stane prvou krajinou na svete, v ktorej povinnou súčasťou vyučovacích osnov na školách budú predmety zaoberajúce sa klimatickou zmenou a trvalo udržateľným rozvojom. V pondelok to v rozhovore pre agentúru Reuters povedal nový taliansky minister školstva Lorenzo Fioramonti.


Fiaromonti z protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S) je v novej talianskej vláde jedným z najvýraznejších podporovateľov zelenej politiky. Kritiku od opozície si v septembri vyslúžil napríklad po tom, ako otvorene podporoval študentov a žiakov, aby vynechali školu a išli na protesty za záchranu svetovej klímy.

Od septembra nasledujúceho školského roka budú musieť všetky štátne školy vyčleniť 33 hodín ročne, čo je v priemere takmer hodina týždenne, otázkam zaoberajúcim sa problematikou klímy, priblížil šéf ministerstva školstva v pondelok v rozhovore pre Reuters vo svojej kancelárii v Ríme.

Podľa bývalého profesora ekonómie na Univerzite v Pretórii v Juhoafrickej republike sa aj mnohé klasické predmety, akými sú geografia, matematika a fyzika, budú po novom vyučovať z perspektívy udržateľného rozvoja.

"Celé ministerstvo sa mení tak, aby sa jadrom vyučovacieho modelu stali udržateľnosť a klíma," dodal minister, ktorý je súčasťou novej talianskej vlády zloženej z protisystémového M5S a stredoľavicovej Demokratickej strany (PD).

"Chcem, aby sa z talianskeho vzdelávacieho systému stal prvý vzdelávací systém, ktorý postaví životné prostredie a spoločnosť do centra všetkého, čo sa učíme v školách."

Fioramonti (42) je autorom mnohých kníh, ktoré tvrdia, že hrubý domáci produkt by sa viac nemal používať ako základný nástroj na meranie hospodárskeho úspechu krajiny. Od nástupu do funkcie pred dvoma mesiacmi je terčom ostrej kritiky pravicovo orientovanej opozície.

Kritiku vyvolali aj jeho návrhy podrobiť dodatočnému zdaneniu letenky, plasty či sladené jedlá. Cieľom takéhoto kroku by bolo získať dodatočné zdroje na financovanie vzdelávania. Kritici však namietali už teraz vysokým daňovým zaťažením Talianov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desiatky ľudí protestovali proti udeleniu Nobelovej ceny Handkemu
<< predchádzajúci článok
Umenie sa nemá uzatvárať do seba – tvrdia finalisti Ceny Oskára Čepana 2019, ich výstavu otvoria už tento piatok v Košiciach