Taliani s piatimi hráčmi v hornej stovke svetového rebríčka
Slovenskí tenisti po troch daviscupových zápasoch v rade pred domácim publikom nebudú mať 6. - 8. marca 2009 vo finálovom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny výhodu vlastného prostredia. Navyše ...
BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Slovenskí tenisti po troch daviscupových zápasoch v rade pred domácim publikom nebudú mať 6. - 8. marca 2009 vo finálovom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny výhodu vlastného prostredia. Navyše predstavia sa v Taliansku, ktoré momentálne disponuje piatimi hráčmi v hornej stovke svetového rebríčka ATP Entry. Z nich však národná federácia FIT v utorok na dobu neurčitú suspendovala Simoneho Bolelliho, 45. v počítačovom poradí. Zo Slovákov hrávajúcich v ostatnom období v DP figuruje najvyššie v singli Lukáš Lacko, a to na 241. mieste.
Taliansky kapitán Corrado Barazzutti má k dispozícii Andreasa Seppiho (28. v renkingu), Fabia Fogniniho (72.), Potita Staraceho (76.) a Filippa Volandriho (98.).
Nad Lackom sú okrem nich a suspendovaného Bolelliho v hodnotení ďalší ôsmi hráči z Apeninského polostrova. Piešťanský rodák si zatiaľ nezmeral sily so žiadnym z kvarteta nachádzajúceho sa v Top 100. Seppi má proti Dominikovi Hrbatému, druhému slovenskému singlistovi z nedávneho zápasu so Srbskom, bilanciu zo vzájomných duelov 2:2 (zvíťazil v oboch predchádzajúcich, a to bez straty setu). Fognini s Bratislavčanom ešte nehral. Starace stojí proti "Dominovi" 1:1, keď vyrovnával vlani v Sunrise. Volandri zdolal tradičnú oporu tímu SR pred piatimi rokmi v Umagu.
Ani štvorhra nie je vyloženou slabinou Talianov. V najlepšej stovke síce je len Flavio Cipolla (93.), ale do 150. miesta ďalší siedmi tenisti.
Taliansko tento rok v zóne malo smolu, že sa na úvod stretlo s Chorvátskom. Za šampióna zo sezóny 2005 nastúpili v Dubrovníku na tvrdom povrchu Ivo Karlovič, Marin Čilič a Mario Ančič a zvíťazili tesne 3:2. Výber z Apeninského polostrova bojoval v závere uplynulého týždňa o zotrvanie v I. skupine regionálnej zóny s Lotyšmi. Na antuke v Montecatini síce Seppi ani Fognini nestačili na vychyteného mladíka Ernestsa Gulbisa, ale cez medzinárodne neznámeho Andisa Jusku urobili potrebné tri body, vrátane štvorhry.
Do súbojov o "šalátovú misu" sa Taliansko zapojilo už v roku 1922 a zatiaľ odohralo 228 duelov, z ktorých nazbieralo okrúhlych 150 triumfov. Medzi elitou naposledy účinkovalo vo februári 2000 a prehralo v Španielsku 1:4. Z ostatných 9 zápasov doma ťahalo za kratší koniec len raz, a to v septembri 2005 so spomenutým Španielskom (2:3).
Historický najväčším úspechom je, samozrejme, celkový triumf v sezóne 1976 (vo finále v Čile 4:1, v kádri vtedy boli Antonio Zugarelli, terajší kapitán Corrado Barazzutti, Adriano Panatta a Paolo Bertolucci). Taliansko sa okrem toho ešte 6-krát dostalo do finále DP, najčerstvejšie pred desiatimi rokmi (v Miláne 1:4 so Švédskom). Z pohľadu slovenského tenisu je potrebné pripomenúť aj strhujúci pražský finálový duel proti vtedajšiemu Československu (Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Jan Kodeš, Pavel Složil), ktoré zvíťazilo 4:1.
Najviac stretnutí v DP nielen za Taliansko, ale v celých dejinách tejto súťaže absolvoval Nicola Pietrangeli, ktorý je absolútnym rekordérom podľa jednotlivých zápasov za krajinu (164), ale aj víťazstiev vo dvojhre (78-32) i štvorhre (42-12).
Taliansko v Davisovom pohári (1922 - 2008):
odohrané zápasy celkovo: 228 (150 víťazstiev - 78 prehier)
bilancia vo svetovej skupine (vrátane súbojov o účasť): 36 (16 víťazstiev - 20 prehra)
najlepšie výsledky: šampión 1976
postavenie v renkingu krajín podľa ITF: 28. miesto
bilancia v hale (koberec, tvrdý povrch, antuka): 9-12 (len dostupné údaje)
bilancia vonku (antuka, tvrdý povrch, tráva): 126-55 (len dostupné údaje)
najviac odohraných zápasov (dvojhra + štvorhra): Nicola Pietrangeli (164)
najlepšia bilancia celkovo (dvojhra + štvorhra): Nicola Pietrangeli (120-44)
najlepšia bilancia vo dvojhre: Nicola Pietrangeli (78-32)
najlepšia bilancia vo štvorhre: Nicola Pietrangeli (42-12)
SITA