09. februára 2024

9.2.2024 (SITA.sk) - Takmer všetky nahlásené prípady obchodovania s ľuďmi sa na Slovensku podarí objasniť a vzniesť v nich obvinenia. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa
Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová. Ako ďalej uviedla, často majú v tejto súvislosti obete iracionálny strach z orgánov činných v trestnom konaní a preto protiprávne konanie nenahlásia.
Takisto sa môže stať, že sa obeť za obeť nepovažuje, pričom ňou ale v skutočnosti je. Z tohto dôvodu môžu existovať prípady protiprávnych konaní, o ktorých sa príslušné orgány nemusia dozvedieť.
Problematika obchodovania s ľuďmi
„Čo sa týka prokuratúry SR a uvedenej agendy, vo väčšine prípadov sa prideľuje špecialistom na trestnú činnosť mladistvých a maloletých, trestné činy spáchané na deťoch a násilie v rodinách, nakoľko v prípadoch figurujú obzvlášť zraniteľné obete,“ uviedla Drobová.
O problematike obchodovania s ľuďmi diskutovali koncom januára zástupcovia
rezortu vnútra, prokuratúry,
polície,
Slovenskej katolíckej charity,
Ligy za ľudské práva a
Medzinárodnej organizácie pre migráciu s americkým veľvyslancom
Gautamom Ranom. Zhodli sa pritom, že formy obchodovania s ľuďmi sa zmenili.
„K hlavným účelom vždy patrí sexuálne a pracovné vykorisťovanie, pričom obchodovanie s ľuďmi na účely sexuálneho vykorisťovania neustále predstavuje najčastejšiu formu vykorisťovania a tvorí viac ako polovicu všetkých obetí. Prevažne postihuje ženy a deti, a preto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť problematike týchto skupín obzvlášť zraniteľných obetí," informovala vtedy generálna prokuratúra s tým, že práve ochrana týchto skupín je dlhodobo aj jednou z priorít jej aktivít.
Nespĺňame štandardy
Rovnako dôležitá je podľa GP SR aj proaktívna identifikácia potenciálnych obetí, pričom odborníci vidia aj potrebu nevyhnutnej legislatívnej zmeny obchodovania s ľuďmi na účely nútenej práce a edukácia v tejto oblasti.
Podľa každoročnej hodnotiacej správy o obchodovaní s ľuďmi vypracovanej Spojenými štátmi americkými Slovensko zatiaľ nespĺňa štandardy pre potláčanie obchodovania s ľuďmi, avšak vyvíja v tomto zmysle značné úsilie.
Vláda SR vzala túto skutočnosť na vedomie v auguste 2023.
Podľa dokumentu v porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím a s prihliadnutím na potenciálny vplyv pandémie ochorenia
COVID-19 slovenská vláda zintenzívnila aktivity v tejto oblasti a intenzívne sa snaží o ich dosiahnutie.
Zdroj: SITA.sk - Takmer všetky prípady obchodovania s ľuďmi sa generálnej prokuratúre podarí objasniť. Štandardy pre ich potláčanie však nespĺňame © SITA Všetky práva vyhradené.