Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júna 2016

Takmer pätina Slovákov už darovala krv alebo krvnú plazmu



Ilustračné foto.



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 21. júna (TASR) - Darcom krvi alebo krvnej plazmy je na Slovensku 18,4 percent obyvateľstva, z toho jedna pätina ju daruje pravidelne. Ďalšia asi pätina ľudí takýto krok plánuje. Ukázal to omnibusový májový prieskum spoločnosti GfK na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 až 79 rokov.


Pravidelne daruje krv alebo krvnú plazmu jedna pätina ľudí, z toho 55 percent sú mladí ľudia vo veku 18 až 39 rokov. Častejšie tak majú robiť muži. Za posledný pol rok darovalo krv alebo krvnú plazmu 17,3 percent opýtaných, za posledných päť rokov takmer jedna pätina respondentov.

"Hlavným dôvodom na darovanie krvi alebo krvnej plazmy je u obyvateľov Slovenska až v 88 percentách vôľa pomáhať iným ľuďom a 15,7 percenta ľudí ju daruje na základe osobnej skúsenosti, ktorú mali so záchranou vlastného života či zdravia," uviedla Sandra Katrincová z GfK Slovakia.

Ľudia, ktorí krv nezvyknú darovať, majú na to dôvody ako obavy z odberu krvi (40 percent) či strach z injekčnej striekačky (18,8 percent). Veľkú skupinu "nedarcov" tvoria ľudia so zdravotnými problémami, ktorí krv darovať nemôžu (37 percent).

Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia nesmú vážiť menej ako 50 kíl, nesmú sa liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Deň pred darovaním by sa nemal piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi, ktorý má len 15 percent ľudí.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Egyptský súd zrušil dohodu o odovzdaní dvoch ostrovov Saudskej Arábii
<< predchádzajúci článok
Prešovský kraj dofinancuje projekty a dá viac peňazí na opravy