Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júna 2015

Takmer každá tretia firma na Slovensku nemôže nájsť vhodných ľudí



Svet stále bojuje s vysokou nezamestnanosťou, ale 38 % zamestnávateľov má problémy s obsadením voľných pracovných miest. Na Slovensku tomuto fenoménu čelí 28 % ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 10. júna (TASR) – Svet stále bojuje s vysokou nezamestnanosťou, ale 38 % zamestnávateľov má problémy s obsadením voľných pracovných miest. Na Slovensku tomuto fenoménu čelí 28 % zamestnávateľov. Ukázal to aktuálny prieskum spoločnosti ManpowerGroup, podľa ktorej rastie nedostatok ľudí s potrebným profilom na správnom mieste a v správnom čase.


Takmer tretina slovenských zamestnávateľov potvrdila, že nedokáže dlhodobo obsadiť svoje pracovné pozície. "Je to takzvaný paradox trhu práce. Zamestnávatelia hľadajú iných kandidátov ako tých, čo sú na trhu práce k dispozícii. Máme systém školstva a vzdelávania, ktorý nezodpovedá požiadavkám moderných firiem na zamestnancov, pretože firmy sa vyvíjajú oveľa dynamickejšie ako vzdelávacie systémy," uviedla dnes generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Najmenšie ťažkosti pri hľadaní zamestnancov deklarujú Írsko (11 %), Veľká Británia, Španielsko a Holandsko (po 14 %). Naopak, na zlé obsadzovanie pracovných pozícií sa najviac sťažujú zamestnávatelia v Japonsku (83 %), Peru (68 %) či Hongkongu (65 %).

Na slovenskom trhu práce chýbajú najmä ľudia s technickým vzdelaním. V prvej desiatke pozícií, pre ktoré firmy najhoršie hľadajú vhodných kandidátov, dominujú remeselníci, technici, inžinieri, vodiči či pracovníci informačných technológií. Ďalej robia personálnym manažérom vrásky na čele obchodní zástupcovia, účtovníci i zamestnanci hotelov a reštaurácií. Novým trendom je rastúci nedostatok vhodných pracovníkov na nekvalifikované pracovné miesta, ako sú robotníci alebo skladníci.

Za najčastejšie dôvody, prečo firmy nemôžu nájsť tých správnych ľudí, označilo 58 % nedostatok skúseností, ďalej chýbajúce tvrdé zručnosti (55 %) a nedostatok talentov (52 %). Nedostatočné znalosti odboru prekážajú štvrtine zamestnávateľov a lepšiu kombináciu mäkkých zručností, teda motivácie a osobného nastavenia u uchádzačov, by uvítalo 23 % firiem.

Marketingový manažér spoločnosti Jiří Halbrštát je presvedčený, že zamestnávatelia budú musieť poľaviť zo svojich požiadaviek, alebo prehodnotiť prístup k ľudským zdrojom. "Myslíme si, že nerobia dosť pre to, aby tomu nedostatku talentov, ktorý je stále väčší, čelili," upozornil. Len 31 % firiem totiž podľa prieskumu poskytuje zamestnancom ďalší rozvoj a tréning a iba 30 % sa snaží hľadať nové zdroje talentov. Zároveň necelá tretina ponúka rôzne alternatívne formy práce.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet firemných bankrotov v Nemecku aj v prvom kvartáli klesol
<< predchádzajúci článok
Globálny dopyt po rope sa vlani zvýšil len o necelé jedno percento