Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. novembra 2015

Szijjártó: Dublinský systém je mŕtvy - takmer nikto ho nedodržiava



Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na archívnej snímke.



Zdieľať
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na archívnej snímke. Foto: TASR
Budapešť 11. novembra (TASR) - Dublinský systém je mŕtvy - až na niektoré výnimky totiž takmer nikto nedodržiava pravidlá tejto dohody týkajúce sa vstupu utečencov, a preto nie je opodstatnené aplikovať ani pravidlá týkajúce sa ich vracania, povedal dnes pre agentúru MTI maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.


Šéf rezortu diplomacie týmito slovami reagoval na rozhodnutie Nemecka, ktoré oznámilo, že bude opäť aplikovať dublinské pravidlá, a to aj v prípade Sýrčanov, pričom ich bude vracať do členskej krajiny, v ktorej vstúpili na územie Európskej únie.

"Ak sa niekto vydal zo Sýrie na cestu do Európy, tak je fyzicky nemožné, aby na územie EÚ vstúpil prvýkrát v Maďarsku. Preto nie je opodstatnené vracať ani jedného Sýrčana do Maďarska," argumentoval Szijjártó.

Maďarský minister zdôraznil, že tlak na úniu stúpol enormne po tom, čo sa nemeckí politici začali k otázke prisťahovalectva vyjadrovať nezodpovedne. "Mnohí migranti to chápali ako pozvánku," dodal.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v utorok avizovalo, že začne znovu uplatňovať ustanovenia tzv. dublinského nariadenia, v súlade s ktorým sa utečenci musia zaregistrovať v tej krajine Európskej únie, do ktorej dorazia najskôr. Tam zároveň môžu byť naspäť vrátení, a to z ktorejkoľvek ďalšej krajiny eurobloku. Výnimku v rámci tohto pravidla bude mať len Grécko.

Opätovné zavedenie dublinských pravidiel, upravujúcich posudzovanie žiadostí o azyl v krajinách EÚ, má podľa nemeckého rezortu vnútra prispieť k tomu, aby proces príchodu migrantov a azylové procedúry prebiehali náležitým a organizovaným spôsobom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v auguste tohto roku uplatňovanie dublinského nariadenia dočasne pozastavila. Stalo sa tak v situácii, keď do Nemecka prúdili desaťtisíce najmä sýrskych utečencov. Tí sa odvtedy mohli registrovať na území Nemecka aj napriek tomu, že sa tam dostali cez iné krajiny EÚ - mnohokrát cez Grécko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kollárova strana sa má volať Sme rodina, premenuje existujúci Náš kraj
<< predchádzajúci článok
V decembri odštartuje nový projekt zameraný na opatrovateľské služby