26. januára 2015
Sýrsky prezident Bašár Asad Foto: TASR/APBejrút 26. januára (TASR) - Sýrsky prezident Bašár Asad odmietol rokovania s
"bábkami platenými zo zahraničia", ako v rozhovore pre americký časopis Foreign Affairs označil povstalcov, ktorí sa už štvrtý rok snažia zosadiť jeho vládu.
Interview s Asadom sa na webovej stránke Foreign Affairs objavilo dnes, keď sa v Moskve začínajú rokovania o spôsoboch riešenia situácie v Sýrii, vedúcich k ukončeniu občianskej vojny, spresnila agentúra AP.
Na rokovaniach v Moskve sa zúčastnia predstavitelia sýrskej vlády, ale nie zástupcovia najvplyvnejšej Západom podporovanej opozičnej povstaleckej Sýrskej národnej koalície. Menšie opozičné zoskupenia však účasť prisľúbili.
Podľa Asada moskovská schôdzka nie je rokovaním o riešení krízy, ale len prípravou na mierovú konferenciu. Asad považuje za problém opozíciu, keďže nie je jasné, koho vlastne zastupujú jej delegáti v Moskve a aký vplyv budú mať
"v teréne".
Dodal, že za opozíciu považuje tých politikov, ktorí v Sýrii zasadajú v parlamente či v miestnych radách, pričom upozornil, že nie je jasný ich vplyv na bojujúcich povstalcov. Uviedol, že aj samotní povstalci sa neraz vyjadrili, že sýrska
" národná" opozícia nezastupuje ich záujmy.
Ak chceme, aby rokovania mali výsledok, musia sa uskutočniť medzi zástupcami vlády a povstalcov, spresnil Asad. Súčasne však podľa neho musí ísť o opozíciu, ktorá zastupuje záujmy sýrskeho ľudu,
"nie je bábkou Kataru či Saudskej Arábie alebo niektorej západnej krajiny, vrátane USA, a platená zo zahraničia".
"(Opozícia) musí byť sýrska. V štáte máme opozíciu. Ja som ju nikdy nevylúčil, nikdy som nepovedal, že každá opozičná strana je nelegitímna. Ale treba rozlišovať medzi opozíciou a bábkami. Nie každý dialóg prináša plody," vysvetlil.
Optimizmus ohľadom schôdzky v Moskve označil "za prehnaný". Súčasne však zdôraznil, že nie je ani pesimistom, pretože každý takýto krok "je nádejou". Sýrsky prezident sa už predtým vyjadril, že v Moskve by mohli byť položené základy dialógu strán znepriatelených v Sýrii. V rozhovore pre Foreign Affairs uviedol, že "každá vojna sa končí politicky, nie vojensky".
Rokovania v Moskve budú mať dve etapy: prvá - dnes a v utorok - bude spočívať v diskusii zástupcov sýrskej opozície o stratégii rokovaní a ich programe; druhou etapou - v stredu a vo štvrtok - bude rokovanie opozície so zástupcami sýrskej vlády.
Tieto rokovania budú prvé od februára 2014, keď sa skončilo druhé kolo mierových rokovaní v Ženeve. Tam sa však nepodarilo dosiahnuť konkrétne dohody o urovnaní konfliktu v Sýrii, kde občianska vojna zúri už od roku 2011.
Agentúra TASS dodala, že ruská diplomacia zdôrazňuje, že schôdzka v Moskve má charakter neoficiálneho stretnutia, čím sa líši od rokovaní v Ženeve.
Konflikt v Sýrii si podľa štatistiky OSN vyžiadal vyše 200.000 obetí na životoch. V konflikte proti vládnym jednotkám stoja rôzne povstalecké zoskupenia, pričom v poslednom čase sú najaktívnejší príslušníci jednotiek extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá zabrala časť územia Sýrie a vyhlásila tam kalifát. ten sa rozprestiera aj na priľahlom území susedného Iraku.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR