20. novembra 2013
Amsterdam/New York 20. novembra (TASR) - Sýrske chemické zbrane by mohli byť spracované a zničené na mori. Uviedli to v utorok zdroje oboznámené s priebehom diskusií v Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá je poverená zneškodnením toxického arzenálu.
Inšpektor z OPCW Franz Ontal. Foto: TASR/AP
Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.
Štyri dni po tom, čo Albánsko odmietlo žiadosť Spojených štátov, aby sa na jeho území likvidovali sýrske chemické zbrane, západní diplomati a predstaviteľ OPCW v holandskom Haagu uviedli agentúre Reuters, že OPCW skúma možnosť uskutočniť likvidáciu na mori, na lodi alebo na ropnej plošine v pobrežných vodách.
Predstaviteľ medzinárodnej organizácie potvrdil takéto úvahy a zdôraznil, že rozhodnutie ešte nepadlo.
"Teraz je známe len to, že technicky to je uskutočniteľné," povedal.
Nezávislí odborníci uviedli, že hoci iné štáty - predovšetkým Japonsko - už likvidovali chemické zbrane na mori, zrealizovanie takejto obrovskej a zložitej operácie na vode by bolo bezprecedentné.
Organizácia však zvažuje aj túto možnosť, keďže rovnako ťažké by bolo zneškodniť vyše 1000 ton materiálu priamo v Sýrii uprostred občianskej vojny a navyše, vlády vrátane albánskej nie sú ochotné podujať sa na takúto úlohu. Napríklad Albánsko čelilo protestom verejnosti, ktorá odmietala návrh likvidovať arzenál na albánskom území.
"Prebiehajú diskusie o zničení chemických zbraní na lodi," povedal jeden americký predstaviteľ Reutersu.
Sýrsky prezident Bašár Asad súhlasil, že sa pridá k celosvetovému zákazu chemických zbraní, keď Washington pohrozil leteckými útokmi na Sýriu. Vyhrážka nasledovala po obrovskom augustovom útoku plynom sarin na územie ovládané povstalcami, z ktorého však vláda v Damasku obvinila svojich nepriateľov.
Inšpektori OPCW skontrolovali Sýriou deklarovaných 1300 ton sarinu, horčičného plynu a ďalších materiálov. Minulý týždeň organizácia rozhodla, že väčšina smrtiaceho materiálu bude vyvezená do zahraničia do konca tohto roka a zničená bude do polovice roka 2014.
Japonsko pred niekoľkými rokmi zničilo stovky chemických bômb v zariadení v pobrežných vodách. Japonská munícia bola hotovým výrobkom, a tak nevyprodukovala kvapalný odpad, uviedol nezávislý špecialista na ničenie chemických zbraní Ralf Trapp. Väčšina sýrskych zásob je však v podobe "prekurzorov", ktoré sa uskladňujú pre prípad, že sa z nich neskôr vyrobia chemické zbrane. Spaľovanie prekurzorov - alebo ich neutralizácia pomocou iných chemikálií pri procese známom pod názvom hydrolýza - by vyprodukovalo obrovské množstvá toxických kvapalín. Trapp dodal, že by preto vznikol problém so znečistením životného prostredia, ktorým sa bude treba zaoberať.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR