Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. februára 2006

ŠVPS aktualizuje opatrenia proti vtáčej chrípke priebežne



Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR postupne prijíma a aktualizuje opatrenia na zabránenie zavlečenia a rozšírenia vtáčej chrípky podľa výskytu nových ohnísk v tretích ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. februára (WN/SITA) - Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR postupne prijíma a aktualizuje opatrenia na zabránenie zavlečenia a rozšírenia vtáčej chrípky podľa výskytu nových ohnísk v tretích krajinách a na európskom kontinente. Uviedol to pre tlačovú agentúru SITA hlavný veterinárny lekár SR a ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš. Dodal, že k problematike vtáčej chrípky sa v Bruseli konajú rokovania, kde situáciu hodnotia a opatrenia aktualizujú. Podľa Bíreša ŠVPS situáciu denne monitoruje a SR ako plnoprávny člen Európskej únie (EÚ) dodržuje všetky ochranné opatrenia, ktoré EÚ prijíma podľa smernice o opatreniach Spoločenstva na kontrolu vtáčej chrípky.

Ako pre agentúru SITA spresnil hovorca ŠVPS Martin Chudý, v smernici EÚ je jasne definovaný zákaz pohybu a prepravy vtáctva, vajec, hydinového mäsa a hydinových produktov určených na konzumáciu alebo aj iné použitie v ochrannom pásme tri kilometre od ohniska a v pásme dozoru, teda 10 km od ohniska. "Čo sa týka výskytu vtáčej chrípky v Grécku, EÚ vydala tiež rozhodnutie o ochranných opatreniach týkajúcich sa podozrivých prípadov vysoko patogénnej vtáčej chrípky u voľne žijúcich vtákov v Grécku. SR opatrenia aktualizuje zároveň a v súlade so smernicami EÚ", dodal.

Európska komisia v nedeľu oznámila, že v Slovinsku uhynula labuť na vtáčiu chrípku typu H5. Prebiehajú ďalšie testy, aby sa určilo, či ide o nebezpečný kmeň vírusu H5N1. Vírus H5N1, ktorý od roku 2003, predovšetkým v Ázii, usmrtil najmenej 90 ľudí, vlani v októbri potvrdili aj v dvoch severovýchodných chorvátskych dedinách, ale jeho šírenie sa zastavilo prísnou karanténou a likvidáciou ohniska. Slovenskí veterinári očakávajú, že v marci a začiatkom apríla, v čase najvyššej koncentrácie sťahovavých vtákov, sa nízkopatogénny vírus vtáčej chrípky vyskytne aj na území SR, keďže nízkopatogénny vírus má až 25 % populácie voľne žijúceho vtáctva. Ide však o vírus neprenosný na človeka. Nízkopatogénny vírus sa môže preniesť na človeka až po jeho mutácii na vysokopatogénny, a to po prenose na domácu hydinu.

Chorvátsko v reakcii na správu o výskyte vtáčej chrípky v pondelok zakázalo dovoz hydiny zo susedného Slovinska. Krajina sa chystá rovnaký zákaz zaviesť aj voči Bulharsku, Grécku a Taliansku.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Azerbajdžan je na výskyt vtáčej chrípky úplne nepripravený (10. 2. 2006)
 Saunou proti vtáčej chrípke (7. 9. 2005)



nasledujúci článok >>
Nebezpečný vírus H5N1 sa šíri po Európe
<< predchádzajúci článok
TNSK chce, aby spor o obnove hradu rozhodol NS SR