![]() |
23. septembra 2005
l Podnikateľského Oscara, čiže titul Svetový podnikateľ roka, udeľuje od roku 1986 medzinárodná poradenská spoločnosť Ernst & Young.
l Jej sieť tvorí vyše stotisíc odborníkov z oblasti auditu, daní a transakčného poradenstva v 140 krajinách sveta.
l Cena má vysoký kredit a postup do tohtoročného fnále považoval za česť napríklad aj kráľ nakladanej zeleniny Francúz Christophe Bonduelle a ďalšie hviezdy svetového biznisu.
l Titul napokon získal Američan Wayne Huizenga, pejoratívne označovaný za najbohatšieho smetiara všetkých čias.
Sebazničujúce tempo
Svetový podnikateľ roka 2005 ani pri preberaní podnikateľského Oscara nezabudol na skromnosť, keď dojatý povedal: „Veľmi si túto poctu vážim. Ale vnímam ju aj ako ocenenie práce státisícov ľudí, s ktorými som mal možnosť v živote splupracovať.“
Wayne Huizenga sa narodil v roku 1937 na predmestí Chicaga, ale už ako mladík sa presťahoval s rodinou na Floridu. Keď sa rodičia rozviedli a ostal žiť iba s matkou, po návrate zo školy a cez víkendy si privyrábal ako šofér a čerpadlár. Po krátkej službe v armáde začal pracovať v malej smetiarskej firme rodinného priateľa. O dva roky si kúpil prvý vlastný nákladniak a rozhodol sa podnikať v odpadovej brandži na vlastnú päsť.
Jeho pracovné tempo bolo a doteraz je priamo sebazničujúce. Mladý smetiar vstával o pol tretej ráno a keď do popoludnia obišiel svoj rajón, vybral sa doň ešte raz pešo a klopal na jedny dvere za druhými. Predstavil sa a s každým klientom osobne prebral jeho predstavu o kvalite poskytovaných služieb.
Čoskoro sa firmička Southern Sanitation Services rozrástla na 40 nákladniakov, Huizenga rozšíril podnikanie aj na rodné Chicago a dal dynamickému podniku názov Waste Management, Inc. (WMI). Firma na odvoz a likvidáciu odpadu má dnes 150 lokálnych pobočiek a je najväčšou svojho druhu v USA. Popri WMI rozvíjal aj spoločnosť Republic Waste Industries, zameranú na triedenie a spracovanie odpadov, a doviedol ju na tretie miesto v USA.
Video, autá, hotely
Pravidlom veľkého biznisu je nezakladať nové podniky, ale využiť potenciál existujúcich firiem. Huizenga však bol schopný vytvárať úspešné podniky od piky, a platí to aj o prípade giganta v zábavnom priemysle, spoločnosti Blockbuster Entertaiment, ktorú vybudoval na báze priateľovej živoriacej siete malých videpožičovní.
Jeho geniálny obchodnícky mozog postrehol aj možnosti celoštátnej dílerskej siete automobilov a Huizenga vytvoril prvú celoštátnu sieť predajcov áut AutoNation. Vypracoval stratégiu s jednotnou cenou a nekonvenčným, ústretovým prístupom ku klientovi. Dnes je AutoNation najväčšou dílerskou sieťou v USA s 370 obchodnými zastúpeniami doma aj vo svete. Treťou pýchou Wayna Huizengu je hotelová spoločnosť Extended Stay America. Z pôvodných šesťdesiatich lokalít v USA sa rozšírila do 42 štátoch sveta.
Podobne ako ďalší finanční magnáti, aj Huizenga si pestoval ako koníčka niekoľko profesionálnych športových klubov. Jeho Florida Marlins svojho času získali Svetový pohár v bejzbale. Práve on objavil pre slnečnú Floridu aj hokej a vytvoril tím Florida Panthers, ktorý sa v roku 1983 stal najúspešnejším nováčkom kanadsko-americkej NHL. V sezóne 1995-1996 sa Panteri prebojovali až finále play-off, v ktorom podľahli Colorado Avalanche. V súčasnosti Huizenga vlastní už iba tím amerického futbalu Miami Dolphins.
Ako to však už býva, aj z Huizengovej svetožiary občas zasyčí kúdolček jedovatého dymu.
Dym na svätožiare
Noviny Miami New Times uverejnili v roku 1994 článok o mnohých miliardárových špinavých praktikách. Smetiarsky kráľ podľa novín pri budovaní odpadkového impéria porušoval environmentálne zákony a unikal postihom vďaka štedrej, ale nelegálnej podpore politických strán. Kráľom v negatívnom zmysle bol aj doma a manželka musela znášať jeho tyranské spôsoby. Miami New Times ho obvinili aj z tvrdého účtovania s firmami, ktoré sa zdráhali vstúpiť do jeho spoločností a naznačujú aj spojenie s organizovaným zločinom.
Wayne Huizenga však naďalej nestráca svoj žoviálny úsmev ani podnikateľského ducha. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo porota súťaže Svetový podnikateľ roka prisúdila titul za rok 2005 práve tomuto 68-ročnému starcovi. Jej predseda Howard Stevenson to vyjadril slovami: „Aj teraz, napriek jednoznačne úspešnej kariére, sa dokáže nadchnúť svojou najnovšou myšlienkou práve tak, ako kedysi tou prvou.“
Benjamin Škreko
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |