Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. marca 2016

Svetový kongres biosférických rezervácií sa prvýkrát koná mimo Európy



Svetový kongres biosférických rezervácií sa po prvýkrát vo svojej histórii koná mimo európskeho kontinentu. Štvordňové podujatie sa začalo dnes v peruánskej Lime.



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Lima 14. marca (TASR) - Svetový kongres biosférických rezervácií sa po prvýkrát vo svojej histórii koná mimo európskeho kontinentu. Štvordňové podujatie sa začalo dnes v peruánskej Lime.


V poradí už 4. Svetový kongres biosférických rezervácií organizuje UNESCO v spolupráci s peruánskym ministerstvom životného prostredia a národným úradom pre chránené prírodné oblasti.

Zúčastňujú sa na ňom predstavitelia štátov, experti z vedeckej oblasti a súkromného sektora, ako aj odborníci z OSN a mimovládnych organizácií. Vyvrcholením kongresu má byť prijatie Limskej deklarácie a Limského akčného plánu 2016-2025, ktoré určia nosné línie správy biosférických rezervácií na nadchádzajúcich desať rokov.

Počas kongresu sa bude rokovať predovšetkým o vzdelávaní podporujúcom udržateľný rozvoj, o ekonomickej životaschopnosti mechanizmov ochrany prírody a ochrane prírodných zdrojov.

Medzinárodná koordinačná rada Programu UNESCO Človek a biosféra (MAB), ktorej členom je aj Slovenská republika, bude zasadať hneď po kongrese. Jej hlavným programom bude prehodnotenie nových návrhov na zápis do Zoznamu biosférických rezervácií UNESCO. Rada sa vyjadrí k prijatiu vyše tridsiatich nových rezervácií, ako aj k rozšíreniu už existujúcich.

Celosvetová sieť biosférických rezervácií pozostáva v súčasnosti zo 651 oblastí, ktoré sa nachádzajú v 120 krajinách. Svetová sieť biosférických rezervácií pokrýva také významné územia ako napríklad kambodžské jazero Tonle Sap, Jazero nosorožcov v Burkina Faso, biosférická rezervácia Huascarán (Peru), či El Trifinio – cezhraničná biosférická rezervácia nachádzajúca sa medzi Hondurasom, Guatemalou a Salvadorom. Na územiach biosférických rezervácií UNESCO žije celkovo vyše 160 miliónov ľudí.

Slovenská republika má v Zozname biosférických rezervácií zapísané 4 rezervácie: Biosférická rezervácia Východné Karpaty, Biosférická rezervácia Tatry, Biosférická rezervácia Slovenský kras a Biosférická rezervácia Poľana.

Program človek a biosféra, ktorý UNESCO založilo na začiatku sedemdesiatych rokov, je medzivládny vedecký program, ktorého hlavným cieľom je zlepšiť vzťah medzi obyvateľmi planéty a prostredím, v ktorom žijú.

TASR o tom Limy informoval Ing. Július Oszlányi, vedecký pracovník Ústavu krajinnej ekológie SAV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Viedni demonštrovali za i proti ubytovaniu azylantov
<< predchádzajúci článok
Predstavitelia cirkví sa obrátili na Slovákov, aby sa vyhli extrémizmu