Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. apríla 2007

Svetový deň Zeme si pripomeňme piatimi minútami bez elektriky



Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vyzýva všetkých občanov, aby v nedeľu 22. apríla, kedy si celý svet pripomenie Svetový deň Zeme, vyjadrili spolupatričnosť s našou planétou a vydržali ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vyzýva všetkých občanov, aby v nedeľu 22. apríla, kedy si celý svet pripomenie Svetový deň Zeme, vyjadrili spolupatričnosť s našou planétou a vydržali bez elektriky aspoň päť minút, a to od 20:00 do 20:05. Ako pri príležitosti dnešnej medzinárodnej konferencie venovanej práve tomuto dňu povedal minister životného prostredia Jaroslav Izák, hlavnými témami besedy bolo globálne otepľovanie, znečisťovanie planéty či znižovanie emisií skleníkových plynov. Podľa neho je však potrebné o týchto veciach nielen hovoriť, ale aj konať. "Dúfam, že vláda podporí práve tú sféru, ktorá prispeje k zlepšeniu životného prostredia na Slovensku," konštatoval minister Izák.

Ako uviedol minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, je nutné urobiť všetky potrebné kroky, ktoré by viedli k zlepšeniu životného prostredia. "Ak sa tak nestane, bude to mať veľké ekonomické dopady najmä na tých ľudí, ktorí sú zrastení s pôdou, či už sú to poľnohospodári, lesníci či obyvateľstvo na vidieku," povedal Jureňa. Ako dodal, neustále sa zvyšujúca teplota vzduchu má vplyv na znižovanie produkcie rastlinstva a hospodárskych zvierat. Priemerná ročná teplota vzduchu v 20. storočí na Slovensku vzrástla približne o 1,1°C a ročné úhrny atmosférických zrážok poklesli v priemere o 5,6 percenta.

Klimatické zmeny sa na Slovensku podpísali aj pod pokles vlhkosti pôdy, čo má na svedomí vysýchanie najmä južných častí Slovenska. V časovom horizonte do roku 2010 sa predpokladá, že takmer 64 percent plochy územia Slovenska sa bude nachádzať v pásme poklesu odtoku vody o 5 až 20 percent, do roku 2075 bude už viac ako 77 % plochy územia SR v pásme poklesu o 20 až 40 percent. Pre úbytok vlhkosti v pôde a zrážok môže dôjsť k tomu, že niektoré oblasti bude potrebné zavlažovať a môže sa zvýšiť aj ekonomická náročnosť pestovania niektorých plodín.

Ako uviedol Roman Schőnwiesner, ktorý je poverený vedením Zastúpenia EK na Slovensku, Európska únia (EÚ) je rozhodnutá byť lídrom v boji proti klimatickým zmenám. "Je preto nutné prijať razantné kroky a záväzky, ktoré by viedli k radikálnemu obmedzeniu emisií skleníkových plynov. Ak pôjde všetko ako má, mali by sa do roku 2020 znížiť o 30 percent," konštatoval Schőnwiesner. Ciele jednotlivých členov EÚ pri obmedzovaní emisií zatiaľ neboli stanovené.

Svetový deň Zeme si ľudstvo na celom svete už tradične pripomína 22. apríla. Jeho história siaha do roku 1970, kedy vedci a ekológovia na snímkach Zeme z kozmu pozorovali poškodenie atmosféry. Poukázali na zraniteľnosť a krehkosť planéty a varovali svetovú verejnosť pred ničivými dôsledkami civilizácie. Vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou. Skutočne svetovým sa stal 22. apríl 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie Svetového dňa Zeme so sídlom v Stanforde v USA.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Policajti si v stredu posvietia najmä na mladých vodičov
<< predchádzajúci článok
British Council podporuje záujem mladých o vedu a techniku