Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. mája 2009

Svetový deň sklerózy multiplex po prvý raz



Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, si dnes po prvý raz pripomínajú Svetový deň sklerózy multiplex (SM). Iniciovala ho Medzinárodná federácia SM a konať by sa mal každý rok vždy poslednú májovú ...



Zdieľať
BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) - Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, si dnes po prvý raz pripomínajú Svetový deň sklerózy multiplex (SM). Iniciovala ho Medzinárodná federácia SM a konať by sa mal každý rok vždy poslednú májovú stredu. "Každý človek, skupina a organizácia vo svete sa môžu zasadzovať za zlepšenie kvality života všetkých ľudí so SM a mnohých ďalších, ktorých životy postihla," uvádza sa na stránke Svetového dňa SM. Svetové hnutie tohto ochorenia vykonáva výskum na liečbu SM, podporuje ľudí trpiacich touto chorobou a sprostredkúva informácie o SM verejnosti. "Je potrebné vytvoriť podmienky a liečby, ktoré rešpektujú osobnú dôstojnosť pacientov a pacientok so SM a ktoré im umožňujú pokračovať v práci tak dlho, ako je to v ich profesii možné - a to ako pracujúcim s rovnakými právami," vyjadril sa jeden z patrónov Nemeckej spoločnosti SM Christian Wulff. Medzinárodný deň SM podporili aj: horolezkyňa Lori Schneider, ktorá ako prvá so SM dosiahla vrchol Mount Everestu, bývalý futbalista Danny Wallace, generálna guvernérka Austrálie Quentin Bryce, hudobník Clay Walker, štvornásobná držiteľka olympijskej medaily v behu Betty Cuthbert alebo prvá dáma Portugalska Maria Cavaco Silva.


Skleróza multiplex je neliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém. Prejavuje sa zápalom a rozkladom myelínového obalu nervových vlákien, čo vedie k prerušeniu prenosu vnemov nervovou sústavou. Pacienti a pacientky pociťujú únavu, znecitlivenie končatín, vidia rozmazane či zdvojene, strácajú rovnováhu, majú ťažkosti pri chôdzi a nezriedka ochrnú. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 20. a 30. rokom života a postihuje viac ženy ako mužov. Ide o dlhotrvajúce chronické ochorenie, ktorým na Slovensku trpí približne osemtisíc ľudí.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozhodne o Tomanovej návrhu na zvýšenie platov na úrade vlády
<< predchádzajúci článok
Koalícia sa nedohodla, čo so Špeciálnym súdom