Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. marca 2009

Svetový deň obličiek je venovaný vzdelávaniu a prevencii



Svetový deň obličiek, ktorý si pripomenieme vo štvrtok 12. marca, je tento rok venovaný vzdelávaniu a podpore prevencie. Pozornosť sa však upriami aj na pacientov a pacientky s obličkovými ochoreniami a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) - Svetový deň obličiek, ktorý si pripomenieme vo štvrtok 12. marca, je tento rok venovaný vzdelávaniu a podpore prevencie. Pozornosť sa však upriami aj na pacientov a pacientky s obličkovými ochoreniami a na odbornú verejnosť. Do soboty sa budú v nákupných centrách v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach rozdávať edukačné letáky o obličkových ochoreniach. Záujemcovia a záujemkyne si môžu nechať zmerať krvný tlak, ktorý je významným rizikovým faktorom a častou príčinou zlyhania obličiek. Bližšie informácie o kampani sú dostupné na webovej stránke www.oblickanadzlato.sk. Ako agentúru SITA informoval prezident Spoločnosti dialyzovaných a transplantovaných chorých, ich rodinných príslušníkov a priateľov dialýzy Ján Valach, súčasťou príprav na Svetový deň obličiek je aj odborná konferencia nefrológov, ktorá sa uskutoční dnes v Nitre.


Obličky pôsobia ako filter krvi - odstraňujú odpadové látky, ktoré v tele vznikajú. Zároveň regulujú množstvo vody a minerálov v organizme, udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia, podieľajú sa na riadení krvného tlaku, ovplyvňujú krvotvorbu a produkujú hormón kalcitriol, známy ako aktívny vitamín D.

Celosvetovo trpí ochorením obličiek asi 500 miliónov ľudí, čo predstavuje každého desiateho človeka. Väčšina ľudí však o svojom ochorení nevie, pretože na začiatku nemá takmer žiadne príznaky. Odhaduje sa, že na Slovensku má neidentifikovanú chorobu obličiek až 750-tisíc ľudí. Spôsob, ako sa o svojom ochorení dozvedieť včas, je pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok. "Toto je choroba, ktorá je často bezpríznaková a keď sú príznaky, už to väčšinou znamená pomerne vážne postihnutie, minimálne štádium tri až štyri z päťstupňovej stupnice," uviedol pre agentúru SITA hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre nefrológiu Martin Demeš. Ako dodal, sčasti je možné ochoreniu obličiek predchádzať. "Sú takzvané ovplyvniteľné a neovplyvniteľné riziká. Veľmi veľa je ovplyvniteľných - to je fajčenie, alkohol, nadváha, konzumácia nezdravých jedál, chronický stres, nedostatok odpočinku. To si človek môže ovplyvniť," vysvetlil. Zároveň existuje rad neovplyvniteľných rizikových faktorov, ako je rasa, pohlavie alebo dedičnosť. Ak ochorejú obličky, v tele sa hromadia "jedy", zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a pľúcach sa sústreďujú tekutiny, rastie riziko srdcovocievnych ochorení, často sa objavuje anémia (málokrvnosť). Aj preto sa toto ochorenie netýka iba obličiek, ale postihuje celé telo.

Svetový deň obličiek bol po prvý raz vyhlásený v roku 2006 Medzinárodnou nefrologickou spoločnosťou a Medzinárodnou federáciou nadácií ochorenia obličiek. Pripomína sa celosvetovo druhý marcový štvrtok. Na Slovensku si Svetový deň obličiek pripomenieme po druhý raz.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podmienky na lyžovanie sa zlepšili
<< predchádzajúci článok
Deviataci dnes píšu Testovanie 9