Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. februára 2019

Svetový deň civilnej ochrany je zameraný na bezpečnosť detí



Za bezpečnosť detí sú zodpovední dospelí. To je v roku 2019 téma Svetového dňa civilnej ochrany, ktorý pripadá na 1. marca.



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Ženeva 28. februára (TASR) - Za bezpečnosť detí sú zodpovední dospelí. To je v roku 2019 téma Svetového dňa civilnej ochrany, ktorý pripadá na 1. marca.


Svet v posledných rokoch postihli mnohé prírodné katastrofy, rovnako aj katastrofy spôsobené človekom. Tieto majú neraz oveľa horšie následky ako prírodné katastrofy. Z nich vzniká nielen nestabilita, ale majú aj nezmerateľný vplyv na zdravie a život ľudí, osobitne v prípade, ak ide o deti, uviedol v posolstve k Svetovému dňu civilnej ochrany dočasný generálny tajomník Medzinárodnej organizácie civilnej ochrany (ICDO) Bilkásim Katrúsí z Alžírska.

"Je na medzinárodnom spoločenstve, aby zazvonilo na poplach, pretože z posledných štatistík vyplýva absolútne neodôvodniteľné zvýšenie počtu, niekedy až dominantné postavenie detí v bilancii strát na životoch či následkoch na zdraví obetí vojen či prírodných katastrof," zdôraznil predstaviteľ ICDO. "Ako spomienku na detské obete sme sa preto v roku 2019 rozhodli zvoliť tému Svetového dňa civilnej ochrany zameranú na bezpečnosť detí. Znie: Bezpečnosť detí je našou zodpovednosťou," ozrejmil Katrúsí.

Valné zhromaždenie ICDO v rezolúcii schválenej 18. decembra 1990 stanovilo, že 1. marec sa bude každý rok pripomínať ako Svetový deň civilnej ochrany.

Zvolený dátum sa vzťahuje na deň, keď v roku 1972 vstúpili do platnosti stanovy ICDO. Cieľom Valného zhromaždenia ICDO pri rozhodnutí o vyhlásení svetového dňa bolo upriamiť pozornosť širšej verejnosti na úlohy národných služieb pôsobiacich v oblasti civilnej ochrany (CO) a bezpečnosti, na úlohy pri riešení aj odstraňovaní náhlych či mimoriadnych udalostí, ako aj úlohy pri ochrane života a majetku ľudí alebo životného prostredia ako takého.

Základy ICDO položil francúzsky lekár a generál Georges Saint-Paul (1870 - 1937), ktorý 28. mája 1931 v Paríži založil Združenie Ženevské miesta. Urobil tak pod vplyvom krutostí z prvej svetovej vojny, ktorým bolo vystavené civilné obyvateľstvo.

V júni 1935 Združenie Ženevské miesta oficiálne uznala francúzska Poslanecká snemovňa. V roku 1958 sa Medzinárodné združenie Ženevské miesta stalo Medzinárodnou organizáciou civilnej ochrany. Táto mimovládna organizácia vtedy schválila nové stanovy a ciele.

Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky (SR) sa dôležitým dátumom v oblasti CO stal 27. január 1994, keď Národná rada SR schválila Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva č. 42/1994 Z. z.

Účelom tohto zákona je upraviť podmienky na účinnú ochranu života, zdravia a majetku pred následkami mimoriadnych udalostí, ako aj stanoviť úlohy a pôsobnosť orgánov štátnej správy a obcí a práva i povinnosti fyzických a právnických osôb pri zabezpečovaní civilnej ochrany obyvateľstva.

V paragrafe dva tohto zákona sa civilná ochrana definuje ako "systém úloh a opatrení zameraných na ochranu života, zdravia a majetku, spočívajúcich najmä v analýze možného ohrozenia a prijímaní opatrení na znižovanie rizík ohrozenia, ako aj určenie postupov a činnosti pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí".

V bode dva paragrafu dva sa spresňuje: "Poslaním civilnej ochrany je v rozsahu ustanovenom týmto zákonom chrániť život, zdravie a majetok a utvárať podmienky na prežitie pri mimoriadnych udalostiach a počas vyhlásenej mimoriadnej situácie."


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desiatky Maďarov dostávajú Hitlerove dôchodky
<< predchádzajúci článok
Labourista Corbyn je pripravený podporiť nové referendum o brexite