Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

22. novembra 2005

Svetoví lídri : Ashok Mehta: Jednotlivec nezmôže veľa, kolektív dokáže viac



Ashok Mehta je od júna tohto roku medzinárodným prezidentom Lions Clubs International (LCI), najväčšej celosvetovo pôsobiacej dobrovoľníckej a humanitárnej asociácie, ktorá združuje 1,5 milióna členov v 194 krajinách.



Zdieľať
Jeho heslom je Passion to Excel - Vášeň vynikať. Počas návštevy Bratislavy sa priznal, že napriek tomu, že videl a zažil všeličo, jeho srdce najviac zasiahol list, ktorý mu poslal tridsaťšesťročný John Okuba po úspešnej transplantácii oboch obličiek. „Keď som dostal ten list, hneď pri prvých slovách mi pripadal zvláštny atrament, ktorým bol napísaný. Keď som prišiel na koniec a uvidel podpis, prišiel som na to, že pisateľ ako atrament použil vlastnú krv. John Okuba, ktorý vďaka podpore lionského hnutia absolvoval úspešnú transplantáciu oboch obličiek, týmto spôsobom vyjadril hlbokú vďačnosť. Môjho srdca sa to mimoriadne dotklo. List napísaný vlastnou krvou. Skutočne som nemohol uveriť vlastným očiam,“ spomína Ashok Mehta.

Jeho cesta k lionom bola viac-menej priamočiara. „Moja rodina sa v roku 1956 podieľala na založení lionského klubu v rodnej Indii, a tak som akosi prirodzene aj ja o sedem rokov neskôr vstúpil do tohto sveta. Skutočným dôvodom je však túžba vrátiť spoločnosti to, čo mi dal Boh do vienka. Táto činnosť mi umožňuje slúžil spoluobčanom. Som si vedomý toho, že ako jednotlivec nemôžem urobiť veľa, ale kolektívne sa toho dá urobiť oveľa viac,“ vyznáva sa charizmatický Ind, ktorého v živote i práci podporuje manželka Kokila a dcéra Sheetal.
Lionské hnutie vzniklo v roku 1917, teda takmer pred 90 rokmi. Jeho základom je dobrovoľná a nezištná práca jeho členov, ktorí osobným pôsobením alebo organizovaním podujatí zameraných na získanie finančnej podpory pomáhajú iným. Lioni sa často označujú ako „rytieri slepých“, pretože sa primárne angažujú v boji proti slepote, prevencii ochorení zraku a pomoci slabozrakým a nevidomým. V roku 1990 vyhlásili celosvetovú aktivitu SightFirst (Zrak predovšetkým), ktorej cieľom bolo znížiť celkový počet ľudí postihnutých stratou zraku. Na túto kampaň vyčlenili z nadácie LCIF (Lions Clubs International Foundation) finančné prostriedky vo výške 143,5 milióna USD. Vďaka nim a vďaka podpore nespočetných lionských dobrovoľníkov na celom svete sa doteraz podarilo uskutočniť viac ako 4,6 milióna operácií kataraktu, vybudovať alebo rozšíriť 207 očných kliník a nemocníc, podporiť viac ako 60 miliónov liečebných zákrokov smerujúcich k prevencii riečnej slepoty, vyškoliť 83 500 očných lekárov, zdravotných sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov a pod.
„Na prvú etapu nadviaže kampaň SightFirst II, v rámci ktorej chcú lionské kluby na celom svete vyzbierať ďalších približne 150 miliónov USD a pomôcť zvýšiť kvalitu starostlivosti o zrak vo viac ako 78 krajinách. Medzi prioritné aktivity patria napríklad transplantácie rohovky, zakladanie a podpora medzinárodných očných bánk, kliník, nemocníc a centier na výskum zraku, zbieranie použitých okuliarov či zabezpečovanie bezplatnej lekárskej starostlivosti o zrak, tlačovín v Braillovom písme alebo asistenčných psov pre tisícky ľudí,“ vysvetľuje Ashok Mehta, ktorý počas posledných 23 rokov získal rad ocenení, stal sa členom senátu bombajskej univerzity a rok pracoval vo funkcii starostu niekoľkomiliónového Bombaja.  

Lioni na Slovensku
Lionské hnutie je aktívne na celom svete, kde má vyše 40 000 klubov. V bývalom Československu vznikli prvé lionské kluby v roku 1990. Prvým klubom na Slovensku bol 1. LC Bratislava, pričom v súčasnosti je na území dištriktu 122, ktorý združuje územie ČR a SR, 39 klubov, z toho 15 na Slovensku. Aj na Slovensku si lioni kladú za cieľ poskytovať služby tým, ktorí to potrebujú. Ich pomoc však nespočíva len v organizácii podujatí zameraných na získavanie finančnej pomoci pre rôzne inštitúcie a jednotlivcov, ale aj v ich organizačnej, morálnej a ďalšej nemateriálnej podpore.
Jana Hyžová


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PORADŇA : Končím. Mám nárok na preplatenie dovolenky?
<< predchádzajúci článok
Kŕmte vaše podvedomie úspechom!