Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2016

Svetové mestá si plnia záväzok zohrávať vedúcu úlohu v boji proti AIDS



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Ženeva 12. júna (TASR) - Starostovia 26 miest sveta podpísali na Svetový deň AIDS v roku 2014 tzv. Parížsku deklaráciu definujúcu hlavné ciele v boji tomuto ochoreniu vrátane ukončenia epidémie v mestských oblastiach do roku 2030. Iniciatíva realizovaná v spolupráci so Spoločným programom OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS), Programom OSN pre ľudské sídla (UN-Habitat) a Medzinárodnou asociáciou poskytovateľov starostlivosti o chorých na AIDS (IAPAC) sa medzičasom rozrástla na viac ako 200 samospráv.


Napredovanie svetových miest pri plnení svojich záväzkov mapuje najnovšia správa, zverejnená v rámci UNAIDS začiatkom júna.

"Mestá majú sebe vlastné výhody pri reagovaní na zložité zdravotné problémy, ako je (šírenie vírusu) HIV. Sú dynamickými centrami hospodárskeho rastu, vzdelávania, inovácií a pozitívnych spoločenských zmien," píše sa v úvode správy nazvanej Mestá ukončujú epidémiu AIDS.

"Urbánne stratégie a činnosti majú centrálne postavenie pri dosahovaní Cieľov udržateľného rozvoja (vytýčených OSN) vrátane ukončenia epidémie AIDS do roku 2030," zdôrazňujú signatári Parížskej deklarácie. Pripomínajú, že ak majú epidémiu naozaj zastaviť, už do roku 2020 je potrebné splniť kritérium "90-90-90", teda dosiahnuť 90-percentnú informovanosť osôb nakazených vírusom HIV, zabezpečiť trvalú liečbu v 90 percentách diagnostikovaných prípadov a docieliť potlačenie replikácie vírusu pri 90 percentách liečených pacientov.

Ambiciózne záväzky signatárov, medzi ktorými sú metropoly ako Paríž, Bukurešť či Buenos Aires, majú zastaviť šírenie samotnej nákazy, ale aj stigmatizáciu a diskrimináciu nositeľov.

"Už tri desaťročia mestá vedú odozvu na AIDS prostredníctvom komunitnej advokácie, uplatňovania nových vedeckých a lekárskych poznatkov a podporovania politického vedenia," upozorňujú autori zverejnenej správy, pričom poukazujú na celú škálu súvisiacich výziev, kam zaraďujú spoločenské rozdiely, preľudnenie alebo porušovanie ľudských práv. Práve tieto javy obmedzujú prístup obyvateľov ku zdravotnej starostlivosti a iným základným službám.

Mestá majú rozhodujúcu úlohu v úsilí o urýchlenie boja proti epidémii AIDS, keďže v nich žije v súčasnosti viac ako polovica svetovej populácie. Vírus HIV navyše býva rozšírenejší v mestskom prostredí. Odhaduje sa, že približne štvrtina všetkých ľudí nakazených HIV žije v približne 200 mestách. Z tejto skupiny sa 156 miest nachádza v 30 krajinách, odkiaľ je hlásených 90 percent nových prípadov nakazenia.

Nové lieky uľahčujú udržanie vírusu HIV pod kontrolou, najmä ak bolo nakazenie diagnostikované skoro a pacient sa o seba stará. Napriek tomu 35 miliónov HIV pozitívnych ľudí na celom svete nemá prístup k najnovším liekom, ktoré vírus potlačia a odložia prepuknutie AIDS, upozorňuje UNAIDS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počas letnej sezóny bude do Tatier premávať viac vlakových spojov
<< predchádzajúci článok
Pápež slúžil omšu pre chorých a zdravotne postihnutých