Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

04. mája 2006

Svetová hokejová elita po prvý raz v Lotyšsku



Lotyšská metropola Riga bude od 5. do 21. mája hostiť v poradí 70. majstrovstvá sveta v hokeji. Tohtoročný šampionát už má na svojom konte jeden primát - ešte nikdy sa MS nekonali v tak neskorom jarnom ...



Zdieľať

RIGA 4. mája (WN/SITA) - Lotyšská metropola Riga bude od 5. do 21. mája hostiť v poradí 70. majstrovstvá sveta v hokeji. Tohtoročný šampionát už má na svojom konte jeden primát - ešte nikdy sa MS nekonali v tak neskorom jarnom termíne. Svetový šampionát sa v Lotyšsku uskutoční vôbec prvýkrát v histórii. Pobaltský štát sa stáva v poradí 15. krajinou, ktorá bude dejiskom turnaja hokejovej elity. Od roku 1966, keď sa šampionát hral v slovinskej Ľubľane (vtedy Juhoslávia), sa MS konali vždy v krajine, ktorá s ich organizáciou už mala skúsenosti. O pridelení turnaja Lotyšsku sa rozhodlo už pred piatimi rokmi, na kongrese IIHF v nemeckom Hannoveri. Odvtedy museli Lotyši urobiť kus práce a predovšetkým postaviť novú Riga Arenu.

Svetový šampionát 2006 sa bude hrať vo dvoch halách - v Riga Arene a Arene Skonto. Obe sú od seba vzdialené približne 700 metrov. Novopostavená Riga Arena má kapacitu 12 500 divákov, z toho je 10 300 miest na sedenie. Lotyši mali s jej výstavbou problémy, dlho sa oddiaľovala. IIHF dokonca uvažovala o odňatí šampionátu a ako náhradníka určila Švédsko. Napokon dalo Lotyšsko potrebné záruky. Výstavba haly stála 30 miliónov eur, začali s ňou 17. júna 2004 a dokončili po vyše roku a pol 1. februára 2006. Po skončení MS bude Riga Arena centrom pre športové a kultúrne akcie v lotyšskej metropole. Menšia Skonto Arena prešla v poslednom čase veľkou rekonštrukciou. Má kapacitu 6500 miest a nachádza sa v olympijskom komplexe, kde je aj futbalový štadión a ďalšia multifunkčná aréna.

Lotyšsko má len 2,3 milióna obyvateľov, fanúšikovia hráčov v bordovo-vínových dresoch pravidelne chodia na svetové šampionáty a vytvárajú na nich skvelú atmosféru. Rovnaká sa očakáva aj teraz v Rige. MS sa ponesú v znamení hesla "Šampionát v meste fanúšikov", ich maskotom bude bobor Rix.

Obhajcami minuloročného titulu majstrov sveta z Viedne sú hokejisti Českej republiky, nováčikmi medzi elitou sú Nórsko a Taliansko. O unikátne double sa budú usilovať Švédi. Doteraz sa ešte nikomu nepodarilo v jednom roku vyhrať majstrovstvá sveta a zimné olympijské hry. Medzi favoritov budú patriť aj Rusko, Fínsko a Kanada. Posledné veľké prekvapenie v podobe zlata na MS sa zrodilo pred štyrmi rokmi, keď turnaj v Göteborgu vyhralo Slovensko. To bude teraz obhajovať piatu priečku z Viedne a Innsbrucku 2005. Zverenci trénera Františka Hossu vypadli pred rokom vo štvrťfinále s Kanadou. Slováci majú na svojom konte dosiaľ striebro z Petrohradu 2000, zlato z Göteborgu 2002 a bronz z Helsínk 2003.

V domácom prostredí môžu prekvapiť aj Lotyši. Lotyšský hokej má za sebou dlhú históriu. Prvé kroky začal písať už v 20. rokoch 20. storočia. Prvý medzinárodný zápas odohral národný tím 27. februára 1932, keď zdolal Litvu 3:0. Až do druhej svetovej vojny bolo Lotyšsko členom IIHF, potom bolo dlho súčasťou bývalého ZSSR a jeho členstvo vo svetovej hokejovej organizácii sa obnovilo 6. mája 1992. O rok neskôr už Lotyši vyhrali C-kategóriu MS, po ďalších troch rokoch postúpili aj z B-kategórie. Ich najlepším umiestnením na MS sú 7. miesta z rokov 1997 a 2004. Najväčšie lotyšské spomienky sa však pravdepodobne spájajú so šampionátom v Petrohrade 2000, kde síce táto pobaltská krajina vypadla vo štvrťfinále s Českom, ale do bojov o medaily už skôr nepustila po výhre 3:2 domáceho favorita z Ruska.

Na prvom mieste historickej medailovej tabuľky sú Kanaďania, ktorí majú rovnako ako hokejisti Ruska (nástupníctvo po ZSSR) dvadsaťtri zlatých medailí. Kanaďania však získali viac strieborných a bronzových medailí. Česko (nástupníctvo po Československu) je po Kanade druhým najúspešnejším tímom v počte získaných cenných kovov. Po skončení éry sovietskeho hokeja je od roku 1991 najúspešnejším mužstvom svetových šampionátov Švédsko, ktoré získalo dvanásť medailí (3 - 5 - 4). Od triumfu ZSSR v roku 1986 nezískal domáci tím ani raz zlato.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zápasy SR v priamych reportážach Rádia Slovensko
<< predchádzajúci článok
HC Slovan predáva permanentky na novú sezónu 2006 - 2007