Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

01. augusta 2024

Svet vo štvrtok vyčerpal všetky obnoviteľné zdroje planéty, ktoré mali vydržať do konca roka



Od roku 1970 sa Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme (Earth Overshoot day) presunul z 29. decembra až na súčasný 1. august.



Zdieľať
Svet vo štvrtok vyčerpal všetky obnoviteľné zdroje planéty, ktoré mali vydržať do konca roka

Informovala Frédérique Hazé zo Svetového fondu na ochranu prírody Slovensko.

„Ľudstvo za necelých osem mesiacov spotrebovalo viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta obnoviť za celý rok,“ upozornila riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Znamená to podľa jej slov, že ľudia dnešným dňom ulovili viac rýb, vyrúbali viac stromov, intenzívne využili viac pôdy, ako príroda dokáže za rok poskytnúť.

WWF Slovensko podotkol, že významné kroky vedúce k zmene sú v rukách vlád a súkromného sektora, ale dôležité sú aj každodenné rozhodnutia a voľby ľudí.

WWF sa usiluje o zmiernenie dopadov klimatických zmien a nadmerného využívania prírodných zdrojov v rôznych oblastiach:

 

  1. CHRÁNIME LESY: Lesy sú nevyhnutné pre náš život. Vďaka nim dýchame čistý vzduch, zadržiavajú pre nás vodu, máme potraviny, energiu, lieky, obaly či stavebný materiál. Dokonca nám pomáhajú zmierňovať následky zmeny klímy. Rovnako pre voľne žijúce živočíchy na súši neexistuje cennejšie miesto ako les. Preto nám záleží na zodpovednom prístupe k tomuto prostrediu. Pomôcť môžete aj vy – na výrobkoch z dreva hľadajte logo FSC, aby ste sa uistili, že vaše nákupy pochádzajú zo zodpovedne obhospodarovaných lesov.

 

  1. REVITALIZUJEME RIEKY: Rieky a sladkovodné ekosystémy sú životne dôležité pre rozmanitosť organizmov na Zemi, zásobovanie pitnou vodou aj reguláciu klímy. Preto sa snažíme dať riekam zelenú.

 

  1. CHRÁNIME ŽIVOČÍCHY: Od najmenších opeľovačov po veľké šelmy sú živočíšne druhy dôležité pre život a zachovanie rovnováhy v prírode. Opeľovače ako motýle, včely, ale i niektoré druhy múch, sú nevyhnutné pre rozmnožovanie až 87% rastlín a vďaka nim máme mnoho plodín ako jablká, broskyne, či kávu, mandle a blahodárny med. Rysy, vlky, ale aj medvede zase zohrávajú kľúčovú úlohu v regulácii populácií iných zvierat a v udržiavaní zdravých ekosystémov. Chránime naše najvzácnejšie druhy, bojujeme proti pytliactvu, reagujeme na návrhy zmien v legislatíve a snažíme sa spájať odborníkov naprieč odvetviami. Taktiež podporujeme poľnohospodárov v zakladaní biopásov, ktoré majú v intenzívne poľnohospodárskej krajine veľký význam pre rôzne opeľovače.

 

  1. ZDRAVÁ PLANÉTA – ZDRAVÉ POTRAVINY: Všetci chceme urobiť svet lepším. Má však jeden človek možnosť zastaviť odlesňovanie v Amazónii či zabrániť topeniu polárnych ľadovcov? Stručne povedané, áno! A nie je to také ťažké, ako si myslíme. Začať môžeme rozumným výberom potravín, ktoré si dávame na tanier. V skutočnosti to môže byť najúčinnejší krok, ktorý môže každý z nás podniknúť, aby sa svet stal lepším miestom. Lebo čo je dobré pre nás, je dobré aj pre planétu.

 

Na znižovaní nášho spoločného ekologického dlhu sa môže podieľať ktokoľvek. Aj malé činy majú veľký význam. Dennodenne sa môžeme meniť na hrdinov našej planéty, každý v rámci svojich vlastných limitov. Nepotrebujeme na to žiadnu superschopnosť, stačí si uvedomiť, že sme sami súčasťou prírody a zodpovednosť za jej budúcnosť nesieme spoločne,” uzatvára Miroslava Plassmann.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pod horou Zvir v Litmanovej postavili apidomček, meno mu vytvorila umelá inteligencia
<< predchádzajúci článok
Bojnický festival poctivých vín opäť predstaví originálne vína zo Slovenska i sveta