Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júna 2014

Svet si pripomína 100. výročie prvej svetovej vojny



Svet si 28. júna pripomenie prvý veľký svetový konflikt, ktorý spôsobil zánik mnohých veľkých štátnych útvarov a dal podnet na vznik nových štátov v Európe. Bol to ozbrojený konflikt ...



Zdieľať
utok v sarajeve VISEGRAD/SARAJEVO 26. júna (WEBNOVINY) - Svet si 28. júna pripomenie prvý veľký svetový konflikt, ktorý spôsobil zánik mnohých veľkých štátnych útvarov a dal podnet na vznik nových štátov v Európe. Bol to ozbrojený konflikt globálnych rozmerov trvajúci od 28. júna 1914 do 11. novembra 1918. Odohrával sa prevažne v Európe, no zasiahol aj Afriku, Rusko či Blízky východ.


Vojna vypukla následkom zostrených rozporov medzi svetovými mocnosťami snažiacimi sa získať vo svete sféry vplyvu, kolónie, suroviny a trhy. Nemecko, sa zjednotilo až v roku 1871, za ostatnými mocnosťami zaostávalo, a tiež si chcelo ukoristiť nejaké kolónie, čím sa s nimi dostalo do sporu.

Zámienkou bol atentát v Sarajeve

Nemecko malo pocit, že je na vojnu lepšie pripravené ako ostatné krajiny. Boj o vplyv na Balkáne zasa zostril nezhody medzi Rakúskom-Uhorskom a Ruskom. Zámienka sa naskytla v júni 1914, keď Rakúsko-Uhorsko uskutočnilo v Bosne, ktorú si nedávno pripojilo, vojenské manévre.

Odboj obyvateľov Bosny a Hercegoviny podporovalo Srbsko. A tak, keď 28. júna navštívil rakúsky následník trónu František Ferdinand d´Este s manželkou Sarajevo, srbský študent Gavrilo Princip ich zastrelil.

Vojna si vyžiadala milióny životov

Nemecko vyzvalo Rakúsko-Uhorsko, aby tvrdo zakročilo a prisľúbilo mu pomoc. Rakúsko-Uhorsko vypovedalo 28. júna 1914 Srbsku vojnu, ktorá začala prvý veľký medzinárodný konflikt vo svete.

Po boku Rakúsko-Uhorska bojovalo Nemecko, neskôr sa pripojilo Turecko a Bulharsko (Ústredné veľmoci), na strane Srbska stál jeho stály spojenec Rusko, ku ktorému sa pridali Francúzsko a Veľká Británia a neskôr USA, Taliansko a ďalšie krajiny (Dohoda).

Vojna sa skončila kapituláciou ústredných veľmocí 11. novembra 1918 v Compiegne. Vojna si vyžiadala životy 9,6 milióna vojakov a 7 miliónov civilistov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európania stále častejšie volia dovolenku vo svojej vlasti
<< predchádzajúci článok
V Rači sa bude konať historicky prvá svadba vo vinohradoch