Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2014

Svet si pripomenie teroristické útoky v USA z 11. septembra 2001



V USA teroristická organizácia al-Káida uskutočnila útok unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pensylvánii



Zdieľať
V USA teroristická organizácia al-Káida uskutočnila útok unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pensylvánii Foto: TASR/AP
New York 11. septembra (TASR) - Svet si opäť pripomenie teroristické útoky v USA, keď 11. septembra 2001 došlo k únosu štyroch komerčných lietadiel typu Boeing-767 a Boeing-757 a ich nasmerovaniu na ciele v New Yorku, Arlingtone (štát Virgínia) a Pittsburghu (štát Pennsylvánia).


K útokom sa prihlásila teroristická organizácia al-Káida. Zahynulo pri nich 2995 osôb zo 70 krajín sveta, zranenia utrpelo zhruba 6000 osôb.

Spojené štáty americké odpovedali na útoky tzv. vojnou proti terorizmu. Jej súčasťou bolo aj prijatie zákona o boji s terorizmom (USA Patriot Act) a zintenzívnenie akcií proti al-Káide. Jej vodcu Usámu bin Ládina vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej americkej vojenskej jednotky operujúcej v Pakistane; smrť bin Ládina potvrdil prezident Barack Obama 2. mája 2011.

Obama v roku 2011 takisto podpísal zákon o odškodnení záchranárov so zdravotnými problémami. Policajti, hasiči a ďalší záchranári, ktorí prišli pri pohybe na troskách Svetového obchodného centra (WTC) do styku s toxickými látkami, dymom a prachom a neskôr ochoreli, tak získali právo na náhradu škody. Kongres USA zákon schválil 22. decembra 2010 po tom, ako sa podarilo dosiahnuť kompromis s republikánmi.

Galéria: 11. september - Deň, na ktorý Američania nezabudnú




TASR vydáva výberovú chronológiu udalostí, ktoré sa odohrali 11. septembra 2001 v USA, a niektorých udalostí, ktoré s útokmi bezprostredne súvisia.

11. septembra 2001:

-
Dym stúpa z horných poschodí 110-poschodových výškových budov Svetového obchodného centra v New Yorku, do ktorých narazili 11. septembra v priebehu niekoľkých minút dve lietadlá. Foto: TASR/AP
O 08.40 h severoamerického času upozornil Federálny letecký úrad, že došlo k únosu lietadla spoločnosti American Airlines.

- Podobný predpoklad sa objavil aj o 08.43 h v súvislosti letom 175 spoločnosti United Airlines.

- Približne o 08.45 h newyorského času narazilo do jednej zo 400-metrových budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku dopravné lietadlo, ktoré v budove uviazlo. Americká spravodajská stanica CNN vtedy ešte hovorila o leteckej havárii.

- Zhruba o 18 minút neskôr narazilo do druhej veže WTC ďalšie dopravné lietadlo, čo vyvolalo prvé podozrenia z teroristického útoku. Obe budovy začali horieť. V prvom lietadle bolo 92, v druhom 52 ľudí.

- O 09.29 h dorazili záchranné tímy a hasiči k horiacim "Dvojičkám".

- O 09.30 h sa vtedajší americký prezident George W. Bush prihovoril občanom USA.

- o 09.40 h narazilo ďalšie civilné lietadlo do budovy amerického ministerstva obrany - Pentagónu - vo Washingtone. Časť budovy sa vznietila a zrútila. Na palube lietadla, ktoré napadlo najchránenejšiu budovu sveta, bolo 64 ľudí. Všetky tri lietadlá boli unesené na vnútroštátnych linkách spoločností American Airlines a United Airlines.

Dym stúpa z budovy Pentagonu 11. septembra 2001 vo Washingtone potom, čo bola zničená pri teroristickom leteckom útoku. Foto: TASR/AP


- Okolo 09.45 h začali USA uzatvárať všetky letiská a celý svoj vzdušný priestor, všetky civilné lietadlá museli okamžite pristáť; nad zasiahnutými miestami začali hliadkovať armádne stíhačky. Všetky strategické ciele, ktoré boli v potenciálnom ohrození (budovy ministerstiev či Biely dom), museli evakuovať.

- O 09.58 h sa núdzovému leteckému dispečerovi podarilo zachytiť oznam pasažiera letu 93 spoločnosti United Airlines o ďalšom únose.

- O 10.00 h havarovalo v blízkosti Pittsburghu ďalšie, v poradí štvrté unesené civilné lietadlo letu 93 spoločnosti United Airlines. Nijaký cieľ zasiahnutý nebol.

- O 10.05 h sa zrútila južná veža WTC. Všetky transatlantické lety do USA presmerovali do Kanady. Toto opatrenie sa dotklo aj slovenského vládneho špeciálu s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom na palube. Na viacerých finančných trhoch bolo zmrazené obchodovanie.

Snímka zachytáva moment kolapsu jednej z výškových budov Svetového obchodného centra v New Yorku 11. septembra, do ktorých ráno miestneho času v priebehu niekoľkých minút narazili dve lietadlá. Foto: TASR/AP


- O 10.29 h sa zrútila aj druhá, severná veža WTC.

- Od 13.44 h začali križovať v oblasti New Yorku a Washingtonu dve lietadlové lode a päť bojových.

- Od 13.50 h platil vo Washingtone výnimočný stav.

- O 17.20 h sa v New Yorku zrútila 47-poschodová budova, ktorú poškodili trosky padajúcich Dvojičiek. Táto udalosť si už nevyžiadala obete, dolný Manhattan už celý evakuovali.

- Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril Amerike sústrasť. Do pohotovosti uviedli aj ruskú armádu.

- O 20.30 h prisľúbil 43. americký prezident George W. Bush v televíznom prejave vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie i odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt.

- USA potom opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stojí arabský miliardár a militantný extrémista Usáma bin Ládin, žijúci v Afganistane.

- Vtedajší generálny tajomník NATO George Robertson vyjadril v mene aliancie rozhorčenie nad udalosťami v USA a prisľúbil plnú podporu USA zo strany NATO.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stred a juh Slovenska môžu počas štvrtka zasiahnuť povodne
<< predchádzajúci článok
V okolí Chomutova zavraždili deväťročnú školáčku