Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. januára 2016

Svet môže prísť v priebehu piatich rokov o 5 miliónov pracovných miest



Veľké vyspelé a rozvíjajúce sa ekonomiky môžu očakávať stratu vyše 5 miliónov pracovných miest v nasledujúcich piatich rokoch. Vyplýva to zo správy Svetového ekonomického ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Davos 18. januára (TASR) - Veľké vyspelé a rozvíjajúce sa ekonomiky môžu očakávať stratu vyše 5 miliónov pracovných miest v nasledujúcich piatich rokoch. Vyplýva to zo správy Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorú dnes zverejnila agentúra RTTNews.


Podľa tejto správy štvrtá priemyselná revolúcia v kombinácii s ostatnými socioekonomickými a demografickými zmenami v nasledujúcich piatich rokoch zmení trh práce.

WEF predpovedá, že zmeny v požiadavkách na kvalifikáciu a rušenie pracovných miest ovplyvnia všetky priemyselné odvetvia a zemepisné regióny. Ale zároveň straty niektorých pracovných miest môže nahradiť nárast nových miest v kľúčových odvetviach.

Správa WEF predpovedá, že v dôsledku nadbytočnosti, automatizácie a úsporných opatrení môžu firmy zrušiť až 7,1 milióna pracovných miest. Najviac sa toto prepúšťanie dotkne tzv. bielych golierov, teda kancelárskych pozícií. Ale túto stratu čiastočne zmierni vytvorenie približne 2,1 milióna nových pracovných pozícií v rozvíjajúcich sa odvetviach.

Klaus Schwab, zakladateľ a výkonný predseda WEF, preto upozornil, že ak vlády nezačnú už dnes urýchlene a cielene podnikať potrebné kroky, aby zvládli transformáciu trhu práce a nové požiadavky na kvalifikáciu, budú sa musieť popasovať s rastúcou nezamestnanosťou a prehlbovaním rozdielov v spoločnosti, zatiaľ čo firmy budú čeliť poklesu "spotrebiteľskej základne".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žilinský kraj podporí začínajúce podnikateľky aj v roku 2016
<< predchádzajúci článok
Počet spoločností v úpadku u nás bol vlani najnižší od začiatku krízy