Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2011

Švédsky premiér ovplyvnil proces s Assangeom



Právny zástupca zakladateľa projektu WikiLeaks Juliana Assangea sa v piatok posťažoval, že nedávne výroky švédskeho premiéra Fredrika Reinfeldta na ...



Zdieľať
bez nazvu Švédsky premiér Fredrik ReinfeldtFoto: SITA/AP LONDÝN 11. februára (SITA/AP) - Právny zástupca zakladateľa projektu WikiLeaks Juliana Assangea sa v piatok posťažoval, že nedávne výroky švédskeho premiéra Fredrika Reinfeldta na adresu jeho klienta mu zmarili šance na spravodlivý proces vo Švédsku. Assangeov advokát Geoffrey Robertson označil Reinfeldtove vyhlásenia za "ohováračské" a tiež za porušenie princípu prezumpcie neviny. "V malej krajine... (tieto výroky) vytvorili jedovatú atmosféru," myslí si Robertson. "V dôsledku premiérových vyhlásení je pán Assange verejným nepriateľom číslo jeden," dodal.


Právny zástupca Assangea narážal na utorkové Reinfeldtove vyhlásenia. Šéf švédskej exekutívy vtedy vyzval médiá, aby si "uvedomili, čo je v tomto prípade v hre". "Ide o právo žien zistiť, či boli obeťami zneužitia," citovala Reinfeldta tlačová agentúra AFP. "Považujem za poľutovaniahodné, že (Assangeov právnický tím) sa pokúša... zdegradovať ich práva," uviedol premiér.

Švédsko sa pokúša presvedčiť úrady v Británii, aby vydali Assangea, už od konca minulého roka, keď sa šéf WikiLeaks sám prihlásil na polícii. V piatok však londýnsky súd opäť odročil pojednávanie a verdikt v jeho prípade vydá najskôr 24. februára. Predpokladá sa však, že jedna zo strán sa voči rozhodnutiu takmer určite odvolá a prípad sa tak opäť natiahne.

Assange je zakladateľom kontroverzného portálu WikiLeaks, ktorý októbri zverejnil tajné americké dokumenty o vojne v Afganistane, zatiaľ čo od novembra ponúka verejnosti tajné dokumenty z prostredia americkej diplomacie. Krátko na to vydalo Švédsko na jeho osobu medzinárodný zatykač pre obvinenia zo sexuálnych trestných činov. Assange sa v decembri rozhodol sám odovzdať do rúk britskej orgánom, ktoré teraz rozhodujú o jeho možnom vydaní do Švédska, odkiaľ mu podľa jeho slov hrozí vydanie do USA. Američania totiž s veľkou nevôľou reagovali na zverejnenie chúlostivých depeší svojich diplomatov. So žiadosťou o pomoc sa rodený Austrálčan obrátil už aj na austrálsku premiérku Juliu Gillardovú.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 WIKILEAKS: Prístup k dokumentom majú ďalšie štyri denníky (24. 1. 2011)
 WIKILEAKS: Švajčiarsky bankár zverejní tajné kontá politikov (18. 1. 2011)
 WIKILEAKS: V Turecku pristávali a tankovali lietadlá CIA (17. 1. 2011)
 Assange z núdze predal práva na svoju biografiu (26. 12. 2010)
 Bank of America zastavila WikiLeaks všetky transakcie (18. 12. 2010)
 Zakladateľa WikiLeaks prepustili na kauciu (16. 12. 2010)
 Režisér Moore ponúkol Assangeovi 20 tisíc na kauciu (15. 12. 2010)
 Zakladateľa WikiLeaks petíciou podporilo takmer 600 000 ľudí (14. 12. 2010)
 WIKILEAKS: Armáda hackerov chystá útoky na britské servery (10. 12. 2010)
 WIKILEAKS: KĽDR pomáha Barme budovať jadrové zariadenia (10. 12. 2010)



nasledujúci článok >>
ZSSK chce v administratíve prepustiť do apríla stovku ľudí
<< predchádzajúci článok
VOP Trenčín je zachránený, 400 ľudí o prácu nepríde