02. júna 2015
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Štokholm 2. júna (TASR) - Rodinní príslušníci a stúpenci žurnalistu, ktorý má eritrejské i švédske občianstvo, si dnes v Štokholme pripomenuli, že od jeho uväznenia bez súdu vo východoafrickej Eritrei uplynulo už 5000 dní, čo je najdlhšie podobné zadržanie švédskeho občana.
Dawita Isaaka zatkli v Eritrei v septembri 2001 v rámci zásahu úradov proti nezávislým novinám. Odvtedy o ňom takmer nepočuli. Jeho najstaršia dcéra Bethelem Isaaková, jedno z jeho troch detí, dnes vyjadrila presvedčenie, že jej otec je stále nažive.
Dvadsaťjedenročná žena strávila noc v cele podobnej tej, v akej sa domnieva, že je zadržiavaný jej otec. "
Cítila som sa stratená. Bolo to strašné, aj keď som vedela, že ma o 5.00 h pustia von. Môj otec a ďalší väzni nevedia, kedy ich prepustia," povedala podľa agentúry DPA pre švédsky rozhlas.
Uvedenú celu zriadili dočasne na námestí v centre Štokholmu a počas dňa pozývali ľudí, aby v nej na 15 minút pobudli.
Dawita Isaaka (50) spomenulo aj niekoľko novín a švédska televízia. Napríklad štokholmský denník Expressen zverejnil jeho snímku na pozadí 5000 paličiek zapísaných kriedou, po jednej za každý deň, ktorý strávil za mrežami.
Isaak požiadal o azyl vo Švédsku v roku 1987 a v roku 1992 získal občianstvo. O osem rokov neskôr sa vrátil do Eritrey, aby pracoval pre nezávislý týždenník Setit.
Eritrea sa nachádza na spodku tohtoročného indexu slobody tlače vo svete, v ktorom je 180 krajín. Index zostavuje organizácia Reportéri bez hraníc.
Nezisková organizácia Výbor na ochranu novinárov (VON) uviedla, že Eritrea spoločne so Severnou Kóreou sú na čele zoznamu "
najrepresívnejších krajín", ktoré využívajú "
uväznenie, obmedzenie prístupu na internet a ďalšie taktiky na cenzurovanie tlače".
Podľa VON v Eritrei v roku 2014 posadili za mreže 23 žurnalistov z celkového počtu 221 žurnalistov uväznených vo svete.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR