![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
20. apríla 2018
Svazijský kráľ zmenil názov krajiny na eSwatini
Krása Afriky. Ilustračná snímka.
Zdieľať

Svazijsko, ktoré sa bude i v angličtine oficiálne uvádzať ako eSwatini namiesto Swaziland, je jednou z posledných absolutistických monarchií sveta. Kráľ Mswati III. je pri moci 32 rokov; na trón nastúpil ako 18-ročný. Je známy skutočnosťou, že má 15 manželiek.
Ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International, Freedom House, Human Rights Watch či Reportéri bez hraníc ho obviňujú z politiky, ktorá pošliapava ľudské práva a demokraciu.
Po skončení druhej búrskej vojny bolo Svazijsko v rokoch 1903-1967 britským protektorátom. Krajina opätovne získala nezávislosť 6. septembra 1968. Krajina je jednou z najmenších v Afrike. Nový názov, eSwatini, znamená "krajina Svazijčanov", tamojšieho etnika žijúceho čiastočne aj na území Juhoafrickej republiky.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR