Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. augusta 2010

SVÄTOPLUK: Rokovanie komisie závery neprinieslo


Tagy: Svätopluk

Deväťčlenná skupina odborníkov na architektúru, výtvarné umenie, dejiny umenia, archeológiu, medievistiku či moderné dejiny, ktorú vedie historička Marína Zavacká, totiž nemala k dispozícii všetkých pätnásť ...



Zdieľať
svatopluk Deväťčlenná skupina odborníkov na architektúru, výtvarné umenie, dejiny umenia, archeológiu, medievistiku či moderné dejiny, ktorú vedie historička Marína Zavacká, totiž nemala k dispozícii všetkých pätnásť posudkov.

Foto: SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Komisia dnes posudzovala jazdeckú sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade, no diskusia zatiaľ závery nepriniesla. Deväťčlenná skupina odborníkov na architektúru, výtvarné umenie, dejiny umenia, archeológiu, medievistiku či moderné dejiny, ktorú vedie historička Marína Zavacká, totiž nemala k dispozícii všetkých pätnásť posudkov. Zavacká po rokovaní vyhlásila, že už na prvej tlačovej besede sa hovorilo o dátume začiatkom septembra, dnes spomenula, že záverečná správa by mohla byť hotová v polovici mesiaca. Podľa niektorých informácií by to mohlo byť 6. septembra. Zavacká podotkla, že s debatou je spokojná, lebo "to naozaj bola debata". Už pred rokovaním však avizovala, že dnešné stretnutie rozhodnutie neprinesie. Komisia posudzovala umeleckú a historickú hodnotu sochy, ako aj financovanie diela. Predloží návrhy, ktoré budú zrejme smerodajné pre jej ďalší osud.

Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka odhalili na nádvorí Bratislavského hradu 6. júna, necelý týždeň pred parlamentným voľbami. Jej inštalovanie iniciovali traja najvyšší ústavní činitelia - prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška aj premiér Robert Fico, ktorí boli aj hlavnými aktérmi slávnostného odhalenia. Podľa ich predstavy mala socha sceliť slovenský národ. Jazdecká socha, ako i jej umiestnenie na Bratislavskom hrade už od začiatku vyvolávala protichodné reakcie. Otázne bolo aj financovanie sochy - najvyšší ústavní činitelia založili občianske združenie, ktoré vyberalo prostriedky na projekt. Mesiac po odhalení sochy sa hovorilo o vyzbieraných 130-tisícoch eur, čo je menej ako polovica avizovaných nákladov.

Najväčšiu diskusiu však vyvolala umelecká a historická hodnota sochy. Umelci kritizovali autora diela Jána Kulicha, ktorý bol sochárom minulého režimu, a opakovane žiadali o odstránenie sochy z nádvoria hradu. Odborníci zase upozornili na symbol na štíte Svätopluka, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu.
Po voľbách nový predseda parlamentu Richard Sulík zostavil expertnú komisiu, ktorá má posúdiť umelecký a historický aspekt diela, ako aj jeho financovanie. Sulík avizoval, že o soche sa poradí aj s ľuďmi vo svojom okolí, politickými predstaviteľmi či právnikmi. Hovoriť sa chystá aj s autorom diela Jánom Kulichom.

"Predseda NR SR Richard Sulík si v prvom rade počká na názor odbornej komisie a dôkladne si preštuduje jednotlivé posudky a tiež záverečnú správu. Keďže ide o veľmi diskutovanú tému, bude o soche Svätopluka hovoriť aj s predstaviteľmi politických strán. Konečné rozhodnutie padne v priebehu septembra," znela odpoveď vedúcej parlamentného oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Beáty Skyvovej, ktorú poskytla agentúre SITA na otázku, či sa už diskusia konala. Sulík sa na rokovaní komisie zdržal len pätnásť minút. Ešte pred ním však novinárom povedal, že by privítal, keby bol výsledok už dnes.

Komisiu aj plány na prípadné odstránenie sochy už kritizoval expremiér a súčasný podpredseda parlamentu Robert Fico. Ten o Sulíkovi vyhlásil, že niekto, kto "presadzuje legalizáciu marihuany a iné voľnomyšlienkarstva, nemá žiadne morálne právo rozhodovať o duchovnom dedičstve a o soche". Fico sa chystal urobiť všetko proti odstráneniu sochy, ktorú podľa jeho slov kardinál Korec označil za požehnanie. V poslednom čase sa za zachovanie sochy zasadzuje aj Matica slovenská. Výber členov komisie "známych svojimi ideologickými a militantne-negativistickými názormi" označili za tendenčný a žiadali doplnenie komisie o niektorých matičiarov. Pred pár dňami zase verejné útoky na sochu označili za "národný nihilizmus" a vytvorenie komisie za alibizmus. Prezídium matice v stanovisku uviedlo, že ho "uráža, že v mediálnej diskusii prevažujú skresľujúce a neodborné stanoviská".

Pri soche Svätopluka sa už konali viaceré protesty, mierili k nej aj pravicoví extrémisti na národnú púť k soche. Polícia ich však na nádvorie hradu nepustila, v tom čase sa totiž pri soche stretli odporcovia extrémizmu.

SITA

Tagy: Svätopluk
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trh s plynom bude podľa E.ON Ruhrgas presýtený
<< predchádzajúci článok
Úrad boja proti korupcii povedie Peter Kovařík