Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

23. februára 2015

Švajčiarsky hotelier Ritz poznal všetkých pravidelných hostí po mene



Švajčiarsky hotelier Cäsar Ritz postavil svoj prvý luxusný hotel vo francúzskej metropole Paríži. Od jeho narodenia uplynie v pondelok 23. februára 165 ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
 
Niederwald/Bratislava 23. februára (TASR) - Švajčiarsky hotelier Cäsar Ritz postavil svoj prvý luxusný hotel vo francúzskej metropole Paríži. Od jeho narodenia uplynie v pondelok 23. februára 165 rokov.


Narodil sa 23. februára 1850 vo švajčiarskej horskej dedinke Niederwald vo farmárskej rodine. Už ako 15-ročný chlapec sa stal čašníkom v reštaurácii. Majiteľ nebol spokojný s jeho prácou, vyhodil ho a poradil mu, aby sa do tejto profesie už nevracal. O dva roky neskôr sa však Ritz ocitol v Paríži, kde začal tvrdo pracovať a vyhľadávať každú príležitosť na to, aby si splnil svoj sen – stať sa hotelierom. Pracoval v hoteli Splendid, kde stretával elitnú klientelu a ďalšie manažérske skúsenosti nadobúdal migrujúc po hoteloch v Európe tak ako sa presúvali bohatí klienti. V roku 1873 sa stretol s princom z Walesu, budúcim britským kráľom Eduardom VII. Toto stretnutie odštartovalo ich celoživotné priateľstvo.

K jeho najväčším zásadám patril osobný prístup k hosťom. Všetkých pravidelných návštevníkov poznal po mene. Jeho spôsob riadenia hotelov mu priniesol rešpekt a úctu. Ritza začali pozývať do manažérskych pozícií mnohých výnimočných hotelov po celej Európe. Vtedy už po jeho boku stála manželka Marie-Louise, s ktorou sa oženil 16. januára 1888. Spolu mali dvoch synov. Prvý sa narodil Charles Ritz 11. augusta 1891 a 14. augusta 1896 druhý syn René Ritz.

Prvý hotel nesúci jeho meno otvoril Cäsar Ritz 1. júna 1898 v Paríži. Nemalý podiel na tomto úspechu mala jeho spolupráca s vtedajším najlepším francúzskym šéfom hotelových kuchýň Auguste Escoffierom. V čase svojho otvorenia bol hotel synonymom luxusu a jeho kuchyňa absolútnym vrcholom francúzskej gastronómie. Rodina Ritzovcov vlastnila hotel až do roku 1979, keď ho predala egyptskému biznismenovi Mohamedovi Al-Fayedovi. Hotel je dnes známy najmä smutným príbehom britskej princeznej Diany, ktorá práve tu strávila poslednú noc svojho života so synom Al-Fayeda.

Hotel Ritz je dnes známy najmä smutným príbehom britskej princeznej Diany, ktorá práve tu strávila poslednú noc svojho života so synom Al-Fayeda. Na snímke Jacquesa Langevina, ktorú sprístupnili 11.októbra 2007 zo spisu vyšetrovania úmrtia princeznej Diany, princezná Diana a Dodi Al Fayed sedia v aute v Paríži v deň jej smrteľnej autohavárie. 31.augusta 1997. Foto: TASR/AP Photo
 


Na vrchol slávy hoteliera vyniesol hotel Ritz v Londýne vo Veľkej Británii, ktorý otvoril 24. mája 1906. V Londýne pôsobil už predtým (od roku 1890) s vlastným tímom v hoteli Savoy. V tom čase svojim prístupom k hosťom docielil nevídanú zmenu – hostia, najmä ženy, začali obedovať a chodiť na obvyklý čaj do hotela. Večere v Savoyi sa stali doslova módou a hotel zapĺňali davy ľudí, ktorí tam mierili rovno z divadiel po skončení predstavení. Napriek úspechu Ritz a jeho ľudia náhle zo Savoya odišli, vyhli sa však škandálu, do ktorého ústila nespokojnosť majiteľov hotela.

Len malá skupinka ľudí vedela, že v čase príprav na otváranie hotela v Londýne sa Ritz nervovo zrútil. Ďalší vážny nervový kolaps ho atakoval, keď mal 52 rokov. Slávny hotelier i napriek tomu ostával ešte niekoľko rokov naplno zapojený do hotelového biznisu. V španielskom Madride otvorili hotel nesúci jeho meno v roku 1910.

Kráľ hotelierov sa liečil v rôznych švajčiarskych klinikách. Zomrel vo veku 68 rokov 23. októbra 1918 v Küsnachte vo Švajčiarsku. Pochovaný je vo svojej rodnej obci.

Cäsar Ritz v čase svojho aktívneho života dokázal okolo seba vybudovať taký kvalitný a oddaný pracovný tím, že hlavné hotely, v ktorých prevádzke bol osobne zapojený, prekvitajú dodnes. Jeho pokračovateľom sa totiž podarilo udržať štandard zakladateľa a natrvalo zaradiť hotely Ritz medzi najlepšie hotely sveta. V jeho hoteloch mala už v tom období každá izba svoju kúpeľňu. Hotelové haly navrhoval menšie a útulnejšie, v kontraste s vtedajšími rozsiahlymi vstupnými priestormi. Zámerom bolo poskytnúť súkromie, intimitu a tichšie miesto na konverzáciu. Zamestnancom predpisoval rovnošatu. Zaviedol pravidelné dodávky čerstvých kvetov vo verejných hotelových priestoroch. V jeho prevádzkach platilo pravidlo – zákazník má vždy pravdu.

Luxusné hotely reťazca Ritz-Carlton sú dnes takmer vo všetkých svetových metropolách.

Meno slávneho hoteliera sa stalo eponymom – výraz ritzy v angličtine znamená nóbl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Komunistický spisovateľ Alexej Tolstoj je známy ako autor Buratina
<< predchádzajúci článok
Georg Friedrich Händel bol géniom európskej barokovej hudby