Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

12. septembra 2005

Superpočítač Blue Gene hľadá „veľký tresk“



Systém IBM Blue Gene má výkon 27,4 Teraflopu (triliónu operácií s plávajúcou desatinnou čiarkou za sekundu.)



Zdieľať
Počítač sa stal základom nového typu rádiového teleskopu vyvinutého poprednou astronomickou organizáciou v Holandsku spoločnosťou ASTRON.

Analyzuje informácie
ASTRON IBM Blue Gene bude zbierať a analyzovať informácie zo softvérovej siete teleskopov ASTRON Low Frequency Array (LOFAR). Na rozdiel od súčasných observatórií, ktoré používajú veľké optické zrkadlá alebo parabolické antény pre zameranie vzdialených galaxií, ASTRON využije 25 tisíc jednoduchých rádiových antén.
Tie sú rozmiestnené po celom Holandsku a Južnom Sasku v Nemecku. Blue Gene kombinuje a interpretuje signály zo všetkých antén prostredníctvom vysokorýchlostných kalkulácií. LOFAR dokáže „počuť“ signály zo vzdialenosti
13 miliárd svetelných rokov od zeme, čo umožňuje nahliadnuť späť v čase až po vznik prvých hviezd a galaxií známy ako „veľký tresk“. Konzorcium univerzít, výskumných inštitútov a spoločností plánuje po sprevádzkovaní v roku 2006 ukončiť výskumné programy teleskopmi.

Počítač Blue Gene spracuje za sekundu údaje, čo sú zapísané na 800 CD nosičoch alebo 20 DVD.

Desaťtisíce mikroprocesorov
Rádiové antény budú prostredníctvom optickej siete pripojené k superpočítaču, ktorý sa nachádza vo výpočtovom stredisku University of Groningen. Počítač bude spracovávať enormné objemy dát, približne 800 gigabitov za sekundu. To je možné prirovnať k spracovaniu dát na 800 CD nosičoch alebo 20 DVD v priebehu sekundy. Tím IBM výskumníkov a konštruktérov spolupracoval s vedcami zo spoločnosti ASTRON na optimalizácii systému a umožnení spracovania veľkého objemu dát v reálnom čase.
„Mozgom“ tohto systému je viac ako 12 000 mikroprocesorov PowerPC. S rozlohou 6 štvorcových metrov, hmotnosťou 5 ton a spotrebou 150 kW je Blue Gene v porovnaní s bežnými superpočítačmi kompaktným systémom s nízkou spotrebou.

O nadácii ASTRON
Netherlands Foundation for Research in Astronomy (ASTRON) je lídrom v segmente technického vývoja pre astronómiu od konca 40 rokov a v súčasnosti poskytuje prvé línie pozorovacích zariadení pre astronómov a astrofyzikov širokej škály frekvencií a techník. Jej program pre vývoj technológií zahŕňa inovačné prístroje pre použitie s existujúcimi teleskopmi ako aj nové technológie pre budúce generácie teleskopov. Program ASTRONu je uskutočňovaný pod záštitou Holandského Národného Výskumníckeho Koncilu NOW. Web ASTRONu nájdete na  HYPERLINK „http://www.astron.nl“ http://www.astron.nl a LOFAR web na  HYPERLINK „http://www.lofar.org“ http://www.lofar.org.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Samsung získala ceny EISA
<< predchádzajúci článok
Finalisti SuperStar ako z Hollywoodu